משפחה

מה הערך של הדמית פט סיטי באנדוקרדיטיס זיהומית בניבוי התחזית?/מאת ד”ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי


למרות ההתקדמות בשיטות ההדמיה והטיפול,  אנדוקרדיטיס זיהומית IE ) ) עדיין כרוכה בשיעורי תמותה (של כ 20% באשפוז) גבוהים, אפילו לטווח הרחוק.

יש חשיבות רבה לגישה רב תחומית באבחון, בטיפולולהערכת הצורך בהתערבות ניתוחית מוקדמת כדי לשפר תחזית, עוד בשלב הפעיל המוקדם, ככל האפשר (תוך כדי הטיפול האנטיביוטי), ובעיקר אם התגובה לטיפול לא ברורה.

למרות המדדים הפרוגנוסטיים הקליניים והאקו קרדיוגרפיים המקובלים, עדיין ניבוי פרטני של אירועים חמורים, לא מושלם ב IE,וגילוי מדדים אובייקטיביים נוספים עשויים להתמקד ביתר שאת בצורך להתערבות ניתוחית פרופילקטית, ותזמונה.

שיטת הדמיה של פט סיטי כ

-(18F-fluorodeoxyglucose (18F-FDG) positron emission tomography (PET)/computed tomography (CT) ,או בקיצור PET/CT , הוכחה כיעילה לשיפור כשר האבחון של IE בעיקר על מסתם תותב (ר”ת PVE כ prosthetic valve endocarditis), המעלה את רגישות Duke criteria מ 70% ל 97%.

עדיין אין מחקרים אשר התמקדו בערך הפרוגנוסטי של בדיקה זאת במטופלי IE , לכן,

מטרת המחקר:הייתה להעריך ערך זה של CTPET במטופלים גם עם IEעל מסתם מולד (ר”ת NVEכ native valve endocarditis) בנוסף ל  PVE.

שיטות:

מחקר עוקבה פרוספקטיבי צרפתי על כל 173 המטופלים העקבים שאושפזו באבחנה וודאית של IE במסתמים שמאליים, בין 2011-2017 במרכז אוניברסיטאי במרסיעברו PET/CTמוקדם ככל האפשר (מרווח חציון 7 ימים מתחילת אנטיביוטיקה, ב IQR של 4-8 יום), עם מעקב תקופתי מתוכנן, קליני ושל אקו קרדיוגרפיהעד שנה לאחר מכן.

תוצא קצה עיקרי היה משלב אירועים קרדיאליים מג’וריים (MACE ) ) שכללו:

 • תמותה

 • הישנות IE

 • אי ספיקת לב חדה AHF

 • אשפוז לא מתוכנן בהתוויה קרדיו וסקולרית

 • ואירוע אמבולי חדש תחת טיפול אנטיביוטי.

 •  לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

  0 תגובות

  השאירו תגובה

  רוצה להצטרף לדיון?
  תרגישו חופשי לתרום!

  כתיבת תגובה

  מידע נוסף לעיונך

  כתבות בנושאים דומים