משפחה

הנחיות חדשות מטעם ה-USPSTF תומכות בהשלמת בדיקות סקר ל-HCV בכל המבוגרים (מתוך המלצות ה-USPSTF)

בהנחיות חדשות מטעם ה-USPSTF (US Services Preventive Task Force) ממליצים המומחים לשקול בדיקות סקר לנוכחות נגיף HCV (Hepatitis C Virus) בכלל המבוגרים. המלצות אלו מהוות עדכון להמלצות משנת 2013, אז הומלץ על בדיקות סקר לנגיף רק באלו בסיכון גבוה לזיהום, כמו גם בדיקה יחידה במבוגרים שנולדו בין השנים 1945-1965.

המומחים מסבירים כי מאז שנת 2013 חלה עליה בשיעורי הימצאות HCV בצעירים, אם כי שיעור הזיהום בקרב מבוגרים שנולדו בין השנים 1945-1965 נותר יחסית גבוה וצפוי לעלות עם הזדקנות האוכלוסייה. לאור טיפולים תרופתיים טובים יותר עם פעילות ישירה כנגד הנגיף ועליה בשיעורי הימצאות הזיהום בקרב מבוגרים צעירים, ישנה ודאות מתונה כי בסך הכול צפויה תועלת לבדיקות סקר במבוגרים בגילאי 18-79 שנים (המלצה בדירוג B).

העליה בשיעורי היארעות הזיהום תועדה בעיקר בצעירים, לבנים, המשתמשים בסמים, בפרט באזורים כפריים, כמו גם בנשים בגילאי 15-44 שנים. יש להשלים בדיקות סקר ל-HCV בנשים הרות, בעיקר לאור הכפלת שיעורי ההימצאות של הזיהום הנגיפי בנשים בגילאי 15-44 שנים בין השנים 2006 עד 2014. עוד מציינים הכותבים כי על רופאים לשקול בדיקות סקר של נשים הרות מתחת לגיל 18 שנים.

בעוד שעדויות ישירות להשפעות של התרופות הנוכחיות בעלות פעילות ישירה כנגד הזיהום על תוצאות הטיפול הרפואי הן מוגבלות, יש הוכחות כי תגובה נגיפית ממושכת לאחר טיפול כנגד הנגיף מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה, תמותה משנית למחלת כבד, שחמת כבד וממאירות של הכבד, בהשוואה לחולים שלא השיגו תגובה נגיפית ממושכת. בנוסף, לא תועדו סמנים חדשים לנזק בעקבות בדיקות הסקירה.

המומחים קוראים להשלים מחקרים נוספים אודות הצורך בבדיקות סקר חוזרות אל מול בדיקה יחידה. הם גם קוראים למחקר נוסף לזהות את ההשפעות של טיפול כנגד HCV לפני היריון במטרה להפחית את הסיכון להדבקה ורטיקאלית.

מתוך המלצות ה-USPSTF

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים