משפחה

ההשפעה של השימוש באמצעי מדיה חברתית על הבריאות הנפשית (Lancet Child Adolesc Health)

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet Child and Adolescent Health מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין שימוש תדיר באמצעי מדיה חברתית ובין השפעה שלילית על הבריאות הנפשית. קשר זה עשוי לנבוע מחשיפה למעשי בריונות ברשת, חסך שינה, או ירידה בפעילות גופנית והיה בולט במיוחד בבנות צעירות.

החוקרים השלימו ניתוח משני של נתונים ממחקר Our Future Study, מדגם מייצג שכלל 12,866 צעירים בגילאי 13-16 שנים באנגליה. הם בחנו את היקף השימוש במדיה חברתית (משימוש שבועי או פחות מכך ועד שימוש בהיקף של מספר פעמים ביום) בגל הראשון (משתתפים בגילאי 13-14 שנים) עד הגל השלישי (משתתפים בגילאי 15-16 שנים) של המחקר. הם בחנו את הבריאות הנפשית בגל השני באמצעות שאלון GHQ12 (General Health Questionnaire), כאשר מדד של שלוש נקודות ומעלה העיד על מצוקה פסיכולוגית, כמו כן, הם בחנו את הבריאות הכללית בגל השלישי (שביעות רצון מהחיים, תחושת חיוניות, שמחה וחרדה, עם דירוג בין 1-10 נקודות). בנוסף, החוקרים בחנו את החשיבות של חשיפה לבריונות ברשת, חסך שינה ופעילות גופנית.

שימוש תדיר מאוד באמצעי מדיה חברתית עלה מהגל הראשון עד הגל השלישי: מ-34.4% ל-61.9% בבנים ומ-51.4% ל-75.4% בבנות. שימוש תדיר מאוד במדיה החברתית בגל הראשון ניבא מדדי GHQ12 גבוהים יותר בגל השני בבנות (יחס סיכויים מתוקן של 1.31, p=0.014) ובבנים (יחס סיכויים מתוקן של 1.67, p=0.0009).

המשך שימוש תדיר מאוד במדיה החברתית לאורך הגלים הראשון והשני ניבא בריאות כללית ירודה רק בבנות (יחס סיכויים מתוקן של 0.86, p=0.039, לשביעת רצון מהחיים; יחס סיכויים מתוקן של 0.80, p=0.0013 לשמחה; ויחס סיכויים מתוקן של 1.28, p=0.0007, לחרדה).

תקנון לחשיפה לבריונות ברשת, שינה ופעילות גופנית החלישה את הקשר בין שימוש במדיה החברתית ובין מדדי GHQ12 גבוהים, שביעות רצון מהחיים, שמחה וחרדה בבנות, כך שפרט לקשר עם חרדה, יתר הממצאים לא נותרו מובהקים סטטיסטית. עם זאת, הקשר עם מדד GHQ12 גבוה בבנים נותר מובהק סטטיסטית.

החוקרים קוראים לשקול שילוב התערבויות לשיפור הבריאות הנפשית במטרה למנוע או לשפר את העמידות לחשיפה לבריונות ברשת ולהבטיח שינה מספקת ופעילות גופנית הולמת בצעירים.

Lancet Child Adolesc Health. Published online August 13, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים