משפחה

נגעים פעילים-כרונית של טרשת נפוצה עשויים להעיד על מהלך מחלה אגרסיבי יותר (The Lancet)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology עולה כי נגעים פעילים כרונית של טרשת נפוצה מופיעים בשכיחות גבוהה במחלה ומלווים במהלך אגרסיבי יותר, עם המשך נזק לרקמות. יתרה מזאת, נגעים אלו עשויים להופיע גם בחולים תחת טיפולים בעלי תועלת מוכחת כנגד המחלה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כיום ניתן לזהות בבדיקות הדמיה מתאימות נגעים פעילים כרונית של טרשת נפוצה. נגעים טבעתיים אלו אינם עוברים האדרה של גדוליניום וברמה הפתולוגית ניתן לזהות דה-מיילינציה פתולוגית איטית בקצוות ודגנרציה אקסונאלית. במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם נגעים אלו קשורים עם מוגבלות החולים וכן את התוצאות בטווח הארוך.

החוקרים ערכו שלושה מחקרים: (1) מחקר פרוספקטיבי קליני/רדיולוגי שכלל 209 חולים עם טרשת נפוצה; (2) מחקר רדיולוגי/פתולוגי של הנגעים האמורים; ו-(3) ניתוח רדיולוגי רטרוספקטיבי להערכת התפתחות הנגעים בטווח הארוך ב-23 חולים עם טרשת נפוצה ובדיקת MRI כל שנה למשך לפחות עשר שנים.

מבין 209 משתתפים (104 נשים, 15% אפריקאים-אמריקאים) ב-117 חולים (56%) זוהו לפחות נגע טבעתי אחד, ללא תלות בטיפול קודם או נוכחי. בנוסף, ב-84 חולים (40%) לא זוהו כלל נגעים טבעתיים (גיל ממוצע של 47 שנים), ב-66 חולים זוהו 1-3 נגעים טבעתיים (גיל ממוצע של 47 שנים) וב-42 זוהו לפחות ארבעה נגעים טבעתיים (גיל ממוצע של 44 שנים).

בחולים עם ארבעה נגעים טבעתיים ומעלה תועדה מוגבלות מוטורית וקוגניטיבית בגיל צעיר יותר. שיעורי התנרמלות נפח המוח, החומר הלבן וגרעיני הבסיס היו נמוכים יותר באלו עם נגעים אלו. בניגוד לנגעים ללא הטבעת מסביב אשר התכווצו לאורך הזמן (3.6%- בשנה), נגעים עם טבעת מסביב נותרו בגודל יציב או גדלו עוד (2.2% בשנה, p<0.001).

בנוסף, נגעים טבעתיים לוו בעדויות לנזק רקמתי נרחב יותר, בהשוואה לנגעים ללא הטבעת בהיקף. מבדיקות היסטו-פתולוגיות עלה כי בכל עשרת הנגעים הטבעתיים שגדלו הייתה עדות לדלקת פעילה כרונית.

ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים קליניים המבוססים על בדיקות הדמיה במטרה לבחון את הטיפול בנגעים כרוניים אלו בחולים עם טרשת נפוצה.

JAMA Neurol 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים