משפחה

טיפול הורמונאלי אינו מונע אובדן מסת שריר בנשים לאחר-מנופאוזה (JAMA Network Open)

טיפול הורמונאלי אינו משפר ואינו מונע שינויים בחוזק השריר בנשים לאחר-מנופאוזה, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת JAMA Network Open. החוקרים טוענים כי התועלת האפשרית הקטנה של שימור מסת השריר באוכלוסיה הכללית של נשים לאחר-מנופאוזה ככל הנראה אינה עולה על הסיכונים.

הסקירה כללה 12 מחקרים, עם סך כולל של 4,474 משתתפות (גיל ממוצע של 59 שנים). חציון משך המעקב עמד על שנתיים, עם הבדלים במשך הטיפול (בין 9 ועד 25 ימים בחודש ועד ליותר משמונה שנים), סוג התכשיר בשימוש (15 מבין 22 קבוצות הטיפול כללו משלב אסטרוגן-פרוגסטרון, 7 קבוצות כללו רק אסטרוגן) ובמינון הטיפול.

התוצא העיקרי היה השינוי במסת שריר רזה (Lean Body Mass). ניתוחים לפי תתי-קבוצות בחנו הבדלים על-בסיס סוג ומינון הטיפול ההורמונאלי, משך המעקב, מרווח הזמן שחלף ממנופאוזה, איכות המחקרים ואופן מדידת מסת הגוף הרזה.

מניתוח הנתונים עלה כי לאורך כל המחקרים, טיפול הורמונאלי לווה בירידה לא-מובהקת סטטיסטית של 0.06 ק”ג בהיקף אובדן מסת גוף רזה, בהשוואה לקבוצת הביקורת. בדומה, ההבדלים בין הקבוצות בניתוחים לפי תתי-קבוצות לא הדגימו מובהקות סטטיסטית.

החוקרים כותבים כי הירידה הלא מובהקת סטטיסטית בהיקף אובדן מסת גוף רזה בקבוצת הטיפול אינה צפויה להיות בעלת חשיבות קלינית בנשים לאחר-מנופאוזה.

JAMA Network Open. Published online August 28, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים