משפחה

הנחיות חדשות תומכות במתן חיסוני שגרה למרבית החולים עם טרשת נפוצה (Neurology)

במרבית החולים עם טרשת נפוצה מומלץ מתן חיסונים שגרה, כולל חיסון שנתי כנגד שפעת, כך עולה מהנחיות עדכניות מטעם ה-American Academy of Neurology אודות חיסונים וטרשת נפוצה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם טרשת נפוצה חוששים מפני קבלת חיסונים. מחקרים הציעו כי זיהומים עשויים לעורר התלקחות טרשת נפוצה, להביא להחמרת ממצאים הדמייתיים ופעילות אימונולוגית של המחלה ולהאיץ את התקדמות המחלה. המומחים ביקשו לעדכן את הנחיות ה-AAN אודות חיסונים בחולי טרשת נפוצה ולצורך כך השלימו סקירה שיטתית של מאמרים בנושא ועל-בסיס העדויות הרלבנטיות פרסמו מספר המלצות.

להלן עיקרי ההמלצות בהנחיות העדכניות:

·       יש לדון עם המטופלים בנוגע לעדויות אודות חיסונים בחולי טרשת נפוצה ולשאול לדעתם והעדפותיהם.

·       יש להמליץ למטופלים להקפיד על כלל חיסוני השגרה המקומיים, אלא אם ישנה התווית נגד ספציפית ולשקול את הסיכונים למחלות מקומיות הניתנות למניעה בעקבות חיסונים.

·       יש לייעץ למטופלים אודות הסיכון לזיהומים עם תרופות לדיכוי חיסוני או תרופות אימונו-מודולטריות מסוימות, בהתאם למידע הקיים ולחסן חולים לפי הצורך לפחות 4-6 שבועות לפני התחלת טיפול בתרופות אימונו-מודולטוריות, כולל Alemtuzumab (למטרדה), Dimethyl Fumarate (טקפידרה), Fingolimod (גילניה), Mitoxantrone, Natalizumab (טייסברי), Ocrelizumab (אוקרוואס), Rituximab (מבטרה) ו-Teriflunomide (אובג’יו).

·       מומלץ חיסון שנתי כנגד שפעת, אלא אם ישנה התווית-נגד ספציפית.

·       יש להשלים בדיקות סקר לזיהומים לפני התחלת טיפול אימונו-מודולטורי כולל הפטיטיס, שחפת והרפס זוסטר בהתאם למידע הקיים ולטפל בחולים הנמצאים חיוביים לזיהום לטנטי.

·       בחולים בסיכון גבוה לזיהומים, יש להשלים בדיקות סקר ולטפל במידת הצורך; יש להתייעץ עם מומחה למחלות זיהומיות או מומחים אחרים אודות הטיפול בחולים עם בדיקות סקר חיוביות לזיהום לטנטי לפני התחלת טיפול אימונו-מודולטורי.

·       יש להמליץ כנגד מתן חיסון חי-מוחלש לחולים הנוטלים תרופות אימונו-מודולטוריות.

·       יש לדחות את מועד מתן החיסון בחולים עם התלקחות טרשת נפוצה.

לאחר סקירה של העדויות המומחים לא מצאו עדויות מספקות בכדי לקבוע אם חיסונים גורמים או מחמירים התלקחויות טרשת נפוצה. עם זאת, מומחים בתחום עדיין תומכים בדחיית מתן החיסון לחולים עם התלקחות טרשת נפוצה, רק בכדי למנוע כל סיכוי לסיבוכים.

Neurology 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים