משפחה

נתוני עולם-אמיתי תומכים בטיפול הכולל שתי תרופות כנגד סרטן וושט או קיבה (Int J Cancer)

נתוני עולם-אמיתי שפורסמו בכתב העת International Journal of Cancer תומכים במשטר טיפול הכולל שתי תרופות, בהשוואה לפרוטוקול הכולל שלושה תכשירים כימותרפיים, בחולים עם ממאירות גרורות של הוושט או הקיבה, לאחר שהודגמה הישרדות דומה עם שני המשטרים, אך רעילות פחותה.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הגישה הטובה ביותר לטיפול פליאטיבי בממאירות גרורתית של הוושט והקיבה אינה מוגדרת היטב. כעת ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של גישת הטיפול על הישרדות כולל, מרווח זמן עד כישלון טיפול קו-ראשון ורעילות הטיפול. החוקרים אספו נתונים אודות חולים עם ממאירות גרורתית של הוושט/קיבה אשר קיבלו טיפול סיסטמי (2010-2016) מהמאגר הארצי של חולי סרטן בהולנד (2,204 חולים). גישות הטיפול חולקו לטיפול מונותרפי, טיפול שכלל שתי תרופות או פרוטוקול טיפול שכלל שלוש תרופות כימותרפיות, כמו גם משטרי טיפול שהתבססו על Trastuzumab.

החוקרים זיהו עד 45 גישות טיפול סיסטמי שונות, עם חציון מרווח זמן עד כישלון טיפול של 4.6 חודשים והישרדות כללית של 7.5 חודשים. מרבית החולים (45%) קיבלו משטר טיפול שכלל שתי תרופות כימותרפיות, 34% טופלו בפרוטוקול שכלל שלוש תרופות, 10% טופלו בתכשיר יחיד ו-10% טופלו במשטר המבוסס על Trastuzumab.

חציון ההישרדות הכללית הארוך ביותר תועד בחולים שטופלו במשלב המבוסס על Trastuzumab (11.9 חודשים). פרוטוקול טיפול שכלל שלוש תרופות כימותרפיות הדגים שיעורי הישרדות דומים לאלו שתועדו עם משטרי טיפול שכללו שתי תרופות כימותרפיות, אך שכיחות הרבה יותר גבוהה של תופעות רעילות בדרגה 3-5, בהשוואה לטיפול שהתבסס על שתי תרופות כימותרפיות (33% לעומת 21%, בהתאמה).

החוקרים מסכמים וכותבים כי קיימים הבדלים ניכרים בגישות לטיפול פליאטיבי בחולים עם ממאירות גרורתית של הוושט והקיבה. מהנתונים הזמינים עולה כי ישנה עדיפות לגישת טיפול הכוללת שתי תרופות כימותרפיות, לאור שיעורי הישרדות דומים ורעילות פחותה, בהשוואה לפרוטוקול הכולל שלוש תרופות כימותרפיות.

Int J Cancer. Published online July 24, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים