עדיפות ל-Prasugrel על-פני Ticagrelor בחולים עם תסמונת כלילית חדה (N Engl J Med)

בקרב חולים המאושפזים בשל תסמונת כלילית חדה ומיועדים לאנגיוגרפיה כלילית פולשנית, טיפול נוגד-טסיות הכולל Prasugrel (אפיאנט) במקום Ticagrelor (ברילינטה) לווה בתוצאות טובות יותר לאחר שנה אחת, ממצאים העומדים בניגוד לצפוי, כך עולה מנתוני מחקר ISAR-REACT 5 (Intracoronary Stenting and Antithrombotic Regimen: Rapid Early Action for Coronary Treatment 5), אשר הוצגו במהלך כנס ה-European Society of Cardiology ובו-זמנית פורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד כה לא היו נתונים ברורים אודות יתרונות של Ticagrelor בהשוואה ל-Prasugrel בחולים עם תסמונת כלילית חדה, המיועדים לאנגיוגרפיה כלילית פולשנית. לאור זאת, הם השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, בו חולקו באקראי חולים עם תסמונת כלילית חדה שהיו מיועדים להערכה פולשנית, לטיפול ב-Ticagrelor או Prasugrel. התוצא העיקרי היה משלב של תמותה, אוטם לבבי, או אירוע מוחי לאחר שנה אחת. תוצא משני עיקרי הוגדר כאירועי דמם.

מדגם המחקר כלל 4,018 חולים שחולקו באקראי לאחת משתי קבוצות המחקר.

החוקרים מדווחים כי שיעורי התוצא העיקרי עמדו על 9.3% מהחולים (184 מבין 2,012) בקבוצת הטיפול ב-Ticagrelor, בהשוואה ל-6.9% מהחולים (137 מבין 2,006) בקבוצת הטיפול ב-Prasugrel (יחס סיכון של 1.36, p=0.006).

שיעורי ההיארעות המקבילים של המרכיבים הפרטניים של התוצא העיקרי בקבוצות הטיפול ב-Ticagrelor ו-Prasugrel הצביעו על שיעורי תמותה של 4.5% ו-3.7%, בהתאמה; אוטם לבבי תועד ב-4.8% ו-3.0% מהחולים, בהתאמה; ושיעור האירועים המוחיים עמד על 1.1% ו-1.0%, בהתאמה. אבחנה דפיניטיבית או סבירה של תרומבוזיס של התומכן תועדה ב-1.3% מהחולים בקבוצת הטיפול ב-Ticagrelor, בהשוואה ל-1.0% מהחולים שטופלו ב-Prasugrel ושיעורי תרומבוזיס דפיניטיבי של התומכן תועדו ב-1.1% ו-0.6% מהחולים, בהתאמה.

שיעור אירועי דמם מג’ורי עמדו על 5.4% מהחולים בקבוצת הטיפול ב-Ticagrelor ועל 4.8% מהחולים שטופלו ב-Prasugrel (יחס סיכון של 1.12, p=0.46).

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים שהתייצגו עם תסמונת כלילית חדה והיו מיועדים לאנגיוגרפיה כלילית פולשנית, שיעורי היארעות תמותה, אוטם לבבי, או אירועים מוחיים היו נמוכים יותר משמעותית בקרב מטופלים ב-Prasugrel, בהשוואה למטופלים ב-Ticagrelor. לא תועד הבדל משמעותי בין שני הטיפולים בשיעור אירועי דמם מג’ורי.

N Engl J Med. Published online September 1, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים