משפחה

תוצאות מבטיחות לטיפול ב-Dapagliflozin כנגד אי-ספיקת לב גם בחולים ללא סוכרת (מתוך כנס ה-ESC)

לטיפול ב- Dapagliflozin(פורסיגה) תועלת משמעותית בחולים עם אי-ספיקת לב כרונית ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, גם בהעדר אבחנה של סוכרת, כך עולה מנתוני מחקר DAPA HF, שהוצגו במהלך כנס ה-ESC (European Society of Cardiology).

מחקר DAPA HF כלל 4,744 חולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, עם ריכוזים גבוהים של N-Terminal Pro-B-type Natriuretic Peptide, אשר חולקו באקראי לטיפול פעם ביום ב- Dapagliflozin במינון 10 מ”ג או לפלסבו.

הטיפול ב- Dapagliflozin הפחית את הסיכון לתוצא העיקרי משלב של מרווח זמן עד לתמותה קרדיווסקולארית, אשפוז עקב אי-ספיקת לב, או ביקור דחוף בשל אי-ספיקת לב עם צורך בטיפול תוך-ורידי בהיקף של 26% כאשר ניתן בנוסף לטיפול סטנדרטי, בהשוואה לטיפול סטנדרטי בלבד (יחס סיכון של 0.74, p=0.00001). השפעת הטיפול הייתה עקבית לאורך כל 14 תתי הקבוצות שנבחנו במחקר, כולל חולים עם אבחנה של סוכרת (יחס סיכון של 0.75) ואלו ללא סוכרת (יחס סיכון של 0.73).

בנוסף, הטיפול ב- Dapagliflozin הפחית את הסיכון לתמותה מכל-סיבה בהיקף של 17% (יחס סיכון של 0.83) וכן הביא להפחתת תסמיני אי-ספיקת לב, ללא עליה באירועים חריגים.

מהנתונים עלה כי הטיפול ב- Dapagliflozin הפחית את הסיכון להחמרת אי-ספיקת לב בהיקף של 30% (10% לעומת 13.7%; יחס סיכון של 0.70), לווה בירידה בהיקף של 30% בשיעור אשפוזים בשל אי-ספיקת לב (9.7% לעומת 13.4%; יחס סיכון של 0.70) והוביל לירידה של 18% בסיכון לתמותה קרדיווסקולארית (9.6% לעומת 11.5%; יחס סיכון של 0.82).

לאחר שמונה חודשים תועד שיפור של 2.8 נקודות במדד התסמינים הכולל לפי שאלון Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire לטובת Dapagliflozin, בהשוואה לפלסבו (6.1 לעומת 3.3 נקודות, p<0.001).

שיעור האירועים החריגים היו נמוך ולא שונה משמעותית בין הקבוצות, כולל שיעור כמעט זהה של אירועים שהובילו להפסקת הטיפול (4.7% לעומת 4.9%) ושיעור נמוך יותר של אירועים חריגים חמורים עם Dapagliflozin (38% לעומת 42%, p<0.01).

מניתוח פוסט-הוק של התוצא העיקרי לא עלו הבדלים בין 250 החולים שנטלו גם טיפול ב-Sacubitril/Valsartan ואלו שלא נטלו את התרופה. עם זאת, ניתוח הממצאים הצביע על מרווחי בר-סמך רחבים, רמז לכך שדרוש מחקר נוסף אודות תוצאות שילוב של Dapagliflozin ו-Sacubitril/Valsartan.

החוקרים מאמינים כי ממצאים אלו תומכים בשימוש ב- Dapagliflozin כגישה חדשה לטיפול בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

מתוך כנס ה-ESC

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים