משפחה

הנחיות חדשות תומכות בניסיון טיפול בטסטוסטרון לשיפור החשק המיני בנשים מבוגרות (J Clin Endocrinol Metab)

מספר איגודים רפואיים בינלאומיים פרסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מסמך קונצנזוס ראשון אודות טיפול בטסטוסטרון.

המומחים מסבירים כי יש עדויות המעידות בברור על התועלת של טסטוסטרון בטיפול בהפרעות בחשק המיני בנשים לאחר-מנופאוזה, אך לא עבור מצבים או תסמינים אחרים. טסטוסטרון אינו מהווה טיפול יעיל להקלה על תסמיני מנופאוזה, כולל גלי חום, הזעות לילה, חרדה, מצב רוח ירוד, או הפרעות שינה.

מסמך הקונצנזוס החדש מבוסס על סקירה נרחבת של העדויות, כולל סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שפורסמה לאחרונה ובחנה את הטיפול בטסטוסטרון בנשים. המסמך החדש עשוי לסייע לרופאים בהחלטה על מתן טסטוסטרון לנשים לאחר-מנופאוזה הסובלות מ-HSDD (Hypoactive Sexual Desire Dysfunction).

המומחים מדגישים כי HSDD הינו המצב היחיד בו הודגמה תועלת למתן טסטוסטרון בנשים. בנשים עם HSDD, העדויות הזמינות מצביעות על שיפור בחשק המיני, עוררות מינית, אורגזמה והנאה, לצד הפחתת חשש ומצוקה מפני מגע מיני. דרושים מחקרים גדולים יותר בכדי לסייע בהחלטות הקליניות בנוגע לטיפול בטסטוסטרון לנשים לפני-מנופאוזה עם HSDD. יתרה מזאת, במסמך ממליצים המומחים שלא להתבסס על רמות טסטוסטרון כולל בדם לאבחנת HSDD.

התכשירים הקיימים כיום לטיפול חליפי בטסטוסטרון מיועדים רק לגברים. מאחר ואין תכשירים המאושרים לשימוש בנשים, רופאים לרוב משתמשים בתכשירים המיועדים לגברים עם מינונים מתאימים לנשים, או בוחרים בטיפולים מותאמים אישית.

מסמך הקונצנזוס ממליץ כי ניתן להפעיל שיקול דעת ולהשתמש במינונים נמוכים של תכשירי טסטוסטרון המיועדים לגברים, תוך מעקב סדיר אחר ריכוזי טסטוסטרון בדם. יעד הטיפול צריך להיות ריכוז טסטוסטרון הדומה לערכים התקינים בנשים לפני-מנופאוזה ולא גבוה יותר.

המומחים מציינים כי טיפול פומי בטסטוסטרון מלווה בהשפעות שליליות על פרופיל השומנים ולכן אינו מומלץ. באשר לבריאות השד, מהעדויות עולה כי לטיפול בטסטוסטרון אין השפעה על צפיפות השד בממוגרפיה והנתונים הזמינים מעידים כי הטיפול אינו משפיע על הסיכון לסרטן השד. עם זאת, מחקרים אקראיים ומבוקרים לרוב אינם כוללים נשים עם גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ולכן לא ניתן להכליל את המסקנות לאלו בסיכון זה. יתרה מזאת, בטיחות טיפול ארוך-טווח בטסטוסטרון בנשים טרם הוכחה.

J Clin Endocrinol Metab. Published online September 2, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים