משפחה

שכיחות מוגברת של הפרעות זקפה בקרב שחקני פוטבול מקצועני לשעבר (JAMA Neurol)

בקרב שחקני פוטבול מקצועני לשעבר, אשר דיווחו על שכיחות גבוהה יותר של תסמיני זעזוע מוח במהלך הקריירה שלהם, שנים לאחר מכן תתכן שכיחות גבוהה של הפרעות בתפקודי זקפה ורמות טסטוסטרון נמוכות, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Neurology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין היסטוריה של תסמיני זעזוע מוח ובין הפרעות זקפה ורמות טסטוסטרון נמוכות. מחקר החתך התמקד בשחקני פוטבול מקצועני לשעבר ונערך בין ינואר 2015 ועד מרץ 2017. מבין 13,720 גברים ששיחקו פוטבול מקצועני בעבר, 3,506 (25.6%) נשאלים השיבו לסקרים שנשלחו אליהם.

מדד תסמיני זעזוע מוח חושב על-פי סיכום התדירות של עשרה תסמינים, דוגמת אובדן הכרה, חוסר התמצאות, בחילות, הפרעות זיכרון וסחרחורות, בעת חבלת ראש הקשורה למשחק פוטבול. החוקרים התבססו על המלצות או מרשמים לטיפול בתרופות להפרעות זקפה או רמות טסטוסטרון נמוכות כמדד לזיהוי מקרים של חסר טסטוסטרון והפרעות זקפה.

בקרב 3,409 הספורטאים לשעבר (גיל ממוצע של 52.5 שנים), שיעורי הימצאות מדדי רמות טסטוסטרון נמוכות והפרעות זקפה עמדו על 18.3% ו-22.7%, בהתאמה. הסיכויים לדווח על רמות טסטוסטרון נמוכות או הפרעות זקפה היו גבוהים יותר בקרב אלו עם גורמי סיכון ידועים (דוגמת סוכרת, דום נשימה בשינה והפרעות מצב רוח).

בקרב שחקנים מקצוענים לשעבר בחמישון העליון של תסמיני זעזוע מוח במהלך התקופה בה עוד שיחקו פוטבול תועד סיכוי גבוה ב-72% לסבול מהפרעות זקפה בגיל מאוחר יותר (יחס סיכויים של 1.72), בהשוואה לאלו בחמישון התחתון. בדומה, הסיכויים לרמות טסטוסטרון נמוכות היו גבוהים יותר מכפליים בהשוואת החמישון העליון מול התחתון של תסמיני זעזוע מוח בעבר (יחס סיכויים של 2.39).

תסמיני זעזוע מוח בעת חבלת ראש בקרב שחקני פוטבול מקצועני לשעבר נקשרו עם מדדים המעידים על רמות טסטוסטרון נמוכות והפרעות זקפה. נתונים אלו מציעים כי בגברים עם היסטוריה של חבלת ראש תתכן תועלת לדיונים עם הרופא המטפל בסוגיות הנוגעות לחסר טסטוסטרון והפרעות תפקוד מיני.

JAMA Neurol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים