ירידה במשקל אפשרית גם במהלך טיפול בתרופות פסיכיאטריות (Obesity)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Obesity עולה כי גם מטופלים בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר, הנוטלים תרופות פסיכיאטריות המלוות בעליה במשקל, עשויים להצליח לרדת במשקל במידה ומתמקדים בהרגלי תזונה בריאה ופעילות גופנית.

מדגם המחקר כלל 17,519 מבוגרים בעלי עודף-משקל והשמנת-יתר, אשר לקחו חלק בתכנית הפחתת משקל שהתמקדה בשינויים באורחות חיים. קרוב לרבע מהמשתתפים נטלו לפחות נוגד-דיכאון או תכשיר אנטי-פסיכוטי אחד, כאשר תופעות הלוואי של חלק מתרופות אלו כוללות עליה במשקל.

מהנתונים עולה כי המשתתפים הצליחו לאבד 3.4 ק”ג ממשקל גופים לאורך תקופה ממוצעת 15.8 חודשים.

בנשים נרשמה ירידה של 3.1 ק”ג כאשר לא נטלו תרופות נוגדות-דיכאון או אנטי-פסיכוטיות, בדומה לירידה של 2.6-3.1 ק”ג כאשר נטלו לפחות אחד מהתכשירים. בגברים נרשמה ירידה של 4.3 ק”ג כאשר לא נטלו תרופות פסיכיאטריות, בהשוואה לירידה של 3.4-5.3 ק”ג כאשר נטלו לפחות אחת מהתרופות.

החוקרים כותבים כי בניגוד לסברה הרווחת, חולים הנוטלים תרופות פסיכיאטריות יכולים לרדת במשקל הגוף בדיוק כמו אלו שאינם נוטלים תרופות אלו, גם אם מדובר בתרופות המוכרות ככאלו המלוות בעליה במשקל הגוף.

הן בגברים והן בנשים שנטלו תרופות פסיכיאטריות במהלך המחקר נרשמה ירידה דומה במשקל הגוף, ללא תלות בשאלה אם התרופה הספציפית שנטלו עלולה לגרום לעליה במשקל.

Obesity 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים