משפחה

עדויות נוספות תומכות בתועלת של טיפול אימונותרפי כנגד SCLC בשלב מתקדם (מתוך כנס ה-WCLC)

תוספת Durvalumab (אימפינזי) לטיפול כימותרפי סטנדרטי הובילה לשיפור הישרדותי בחולים עם סרטן ריאות מסוג SCLC (Small Cell Lung Cancer) בשלב מתקדם, כך עולה מתוצאות מחקר CASPIAN בשלב III, אשר פורסמו במהלך כנס ה-WCLC (World Conference on Lung Cancer).

במסגרת מחקר CASPIAN חולקו חולים עם SCLC בשלב מתקדם לאחד משלושה משטרי טיפול קו-ראשון: כימותרפיה בלבד עם אפשרות קרינה מונעת לגולגולת; Durvalumab עם כימותרפיה; או Durvalumab עם Tremelimumab וכימותרפיה. הנתונים אודות קבוצת הטיפול ב-Tremelimumab לא הוצגו במהלך הכנס.

החוקרים הציגו את הנתונים אודות 268 חולים שטופלו ב-Durvalumab עם כימותרפיה, בהשוואה ל-269 חולים שטופלו בכימותרפיה עם אפשרות טיפול קרינתי מונע לגולגולת. מרבית החולים קיבלו לפחות ארבעה מחזורי טיפול כימותרפי. בקבוצת הטיפול הסטנדרטי, 57% מהחולים קיבלו את כל ששת המחזורים המתוכננים של הטיפול. בקבוצת ההתערבות, חציון מספר מנות Durvalumab עמד על 7 מנות, כאשר 24% מהחולים קיבלו לפחות 12 מנות טיפול.

שיעור החולים ששרדו לאחר שנה אחת השתפר מ-39.8% ל-53.7% עם תוספת Durvalumab ומ-24.7% ל-33.9% לאחר 18 חודשים. חשוב מכך, בכל תתי הקבוצות תועדה תועלת לתוספת הטיפול האימונותרפי.

תוצאי סיום משניים להדגמת היעילות הצביעו כולם על עדיפות המשלב הניסיוני, עם שיעורי תגובה של 67.9% עם Durvalumab, בהשוואה ל-57.6% עם טיפול סטנדרטי. לאחר שנה אחת, 22.7% מהחולים בקבוצת ההתערבות שמרו על התגובה לטיפול, זאת בהשוואה ל-6.3% מהביקורות. עם זאת, חציון משך התגובה היה דומה בשתי הקבוצות ועמד על 5.1 חודשים.

חציון משך ההישרדות ללא-התקדמות במחקר לא היה טוב יותר עם Durvalumab (5.1 לעומת 5.4 חודשים עם טיפול סטנדרטי) והחוקרים סבורים כי הדבר נובע מכך שחולים בקבוצת הביקורת יכלו לקבל עד שישה מחזורי טיפול כימותרפי, בהשוואה לארבעה מחזורי טיפול ב-Durvalumab.

עם זאת, לאורך כלל תקופת המחקר, ההישרדות ללא-התקדמות נטתה לטובת Durvalumab (יחס סיכון של 0.78, רווח בר-סמך 95% של 0.65-0.94) ושיעורי ההישרדות ללא-התקדמות לאחר שנה אחת השתפרו מ-4.7% ל-17.5% עם תוספת מעכב PD-L1.

בשתי הקבוצות, 9.4% מהחולים הפסיקו את הטיפול בשל רעילות ולא תועדו סוגיות בטיחות חדשות. מעבר לאירועים חריגים על-רקע אימוני, שיעור האירועים החריגים היה דומה בשתי הקבוצות (אירוע חריג כלשהו תועד ב-98.1% מהמטופלים בקבוצת ההתערבות וב-97.0% מאלו בקבוצת הביקורת אירועים חריגים בדרגה 3/4 תועדו ב-61.5% ו-62.4%, בהתאמה, אירועים חריגים חמורים תועדו ב-30.9% לעומת 36.1%, בהתאמה ואירועים חריגים על-רקע חיסוני תועדו ב-19.6% לעומת 2.6%, בהתאמה.

החוקרים מאמינים כי ממצאים אלו יובילו להצטרפות Durvalumab ל-Atezolizumab כמעכב בקרה חיסונית העשוי לשמש לטיפול בחולים עם SCLC בשלב מתקדם.

מתוך כנס ה-WCLC

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים