משפחה

בחינה מחדש של קטגוריית מחלה כלילית יציבה בהנחיות החדשות מטעם האיגוד האירופי לקרדיולוגיה (Eur Heart J.)

בשנה שעברה הוטבע המונח מחלת עורקים כלילית יציבה בהנחיות האיגוד האירופי לקרדיולוגיה (European Society of Cardiology), אשר שיקף את ההתקדמות בהבנת ההתפתחות והשינויים בטיפול במצבים אלו. כעת פורסמו ההנחיות הראשונות מטעם האיגוד אשר שילבו את השם החדש, “תסמונת כלילית כרונית” (Chronic Coronary Syndromes), המכיר במחלה כלילית כתהליך דינאמי של טרשת עורקים ושינויים בתפקוד העורקים, אשר ניתן לשינוי באמצעות אורחות חיים, טיפולים תרופתיים ורה-וסקולריזציה. בהנחיות בחרו המומחים לא לכלול את המילה “יציבה”, אשר לדעת רבים לא שיקף נכונה את הדינמיות של מחלה זו.

מומחים בתחום טוענים כי שינוי השם ממחלה כלילית יציבה לתסמונת כלילית כרונית התקבל היטב, אם כי לא כולם אהבו את השינוי.

בהנחיות החדשות מטעם ה-ESC הוגדרו שישה תרחישים קליניים המשקפים את האופי ההטרוגני של תסמונת כלילית כרונית, המוגדרים בהתאם לשיקולים אבחנתיים ותרפואיטים:

1)     חשד למחלת עורקים כלילית עם תסמינים דמויי-אנגינה יציבים, עם או בלי קוצר נשימה.

2)     חשד למחלת עורקים כלילית עם הופעה חדשה של תסמיני אי-ספיקת לב או הפרעה בתפקוד חדר שמאל.

3)     העדר תסמינים או נוכחות תסמינים יציבים במהלך שנה מאירוע תסמונת כלילית חדה, או לאחר רה-וסקולריזציה כלילית.

4)     העדר תסמינים או נוכחות תסמינים למעלה משנה לאחר האבחנה הראשונית או רה-וסקולריזציה כלילית.

5)     אנגינה וחשד לוזוספאזם או מחלה של כלי דם קטנים.

6)     העדר תסמינים עם מחלת עורקים כלילית שאובחנה בעת בדיקות סקר.

למרות שיש כאלו שהופתעו כי המסמך כלל חלקים שנגעו לאורח חיים בריא והיבטים אחרים הנוגעים לקרדיולוגיה מניעתית, לאורח החיים עדיין השפעה משמעותית על התקדמות מחלת עורקים כלילית בחולים שכבר אובחנו עם המחלה הכרונית.

במקרים רבים רופאים נוטים להתמקד בטיפולים תרופתיים והתערבויות אחרות למטופליהם עם מחלה כרונית, וכאשר חלה התקדמות, הם עלולים לפספס את האמצעים הבסיסיים המומלצים, דוגמת תזונה נכונה ופעילות גופנית, להם עשויה להיות השפעה רבה על התוצאות גם בנוכחות מחלה מתקדמת.

עוד נכללות המלצות לטיפול אנטי-תרומבוטי בחולים עם מחלה כלילית ומקצב סינוס או באלו עם פרפור פרוזדורים. המלצות אלו כוללות תוספת תרופה אנטי-תרומבוטית שניה לאספירין במסגרת מניעה שניונית בחולים בסיכון גבוה לאירועים איסכמיים עם סיכון נמוך לדימומים. ישנן גם המלצות חדשות לטיפול אנטי-תרומבוטי לאחר רה-וסקולריזציה כלילית בחולים עם פרפור פרוזדורים, כולל הנחיות אודות משך טיפול אנטי-תרומבוטי כפול ומשולש.

Eur Heart J. Published online August 31, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים