משפחה

האם יש באמת מקום לטיפול ארוך טווח בחסמי ביתא בחולים לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים? (מתוך כנס ה-ESC)

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-European Society of Cardiology עולה כי חולים רבים מצמצמים את הטיפול התרופתי המומלץ למניעת מחלות לב וכלי דם לאורך השנים לאחר ניתוח מעקפים, למרות שהסיכון לתמותה ממשיך לרדת ככל שהם ממשיכים בטיפול. מהנתונים עלה כי התמותה ממשיכה לרדת באופן עקבי לאורך כשמונה שנים לאחר הניתוח בחולים אשר המשיכו בטיפול בסטטינים, נוגדי-טסיות ומעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין, אך לא תועדה תועלת הישרדותית דומה לטיפול בחסמי ביתא.

החוקרים השלימו ניתוח של נתוני מאגר SWEDEHEART, הכולל את כל החולים שהשלימו לראשונה ניתוח מעקפים מבודד בשבדיה בין 2006-2015 ושרדו שישה חודשים לאחר השחרור מבית החולים. המעקב אחר החולים נמשך לאחר חציון של 4.9 שנים.

השימוש בתרופות המומלצות בקווים המנחים היה גבוה מאוד בתחילת הדרך, אך ירד באופן עקבי ומשמעותי עם השנים.

חשיפה לסטטינים, מעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין ונוגדי-טסיות אך לא חסמי ביתא לוו בירידה משמעותית בתמותה לאורך המעקב ועם כל שנת טיפול תרופתי נוסף, על-בסיס המרשמים שנופקו ולאחר תקנון לגיל, מין, מחלות רקע ותרופות אחרות למניעת מחלות לב וכלי דם.

טיפול בסטטינים לווה בירידה של 44% בסיכון לתמותה (יחס סיכון מתוקן של 0.56, רווח בר-סמך 95% של 0.52-0.60), עם ירידה בסיכון בהיקף של 10% עם כל שנה נוספת של טיפול (יחס סיכון מתוקן של 0.90, רווח בר-סמך 95% של 0.88-0.92). טיפול במעכבי ציר רנין-אנגיוטנסין לווה בירידה של 22% בסיכון לתמותה (יחס סיכון של 0.78, רווח בר-סמך 95% של 0.73-0.84), עם ירידה של 2% בסיכון עם כל שנת טיפול נוספת (יחס סיכון מתוקן של 0.98, רווח בר-סמך 95% של 0.96-1.00) ונוגדי-טסיות לווה בירידה של 26% בסיכון (יחס סיכון מתוקן של 0.74, רווח בר-סמך 95% של 0.69-0.81), עם ירידה של 7% בסיכון לתמותה עם כל שנת טיפול נוספת (יחס סיכון מתוקן של 0.93, רווח בר-סמך 95% של 0.91-0.95).

החוקרים מדווחים כי הטיפול בחסמי ביתא לא שיפר את ההישרדות אפילו של תת-קבוצה של חולים בעלי הסיכוי הגדול ביותר לתועלת, אלו עם תפקוד סיסטולי ירוד של חדר שמאל.

ממצאי המחקר אינם תומכים במתן טיפול ארוך-טווח בחסמי ביתא לחולים לאחר ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים. מנגד, הממצאים מדגישים את הסיכון הכרוך בהפסקת טיפול תרופתי כמומלץ בהנחיות הקליניות לאחר ניתוח מעקפים.

מתוך כנס ה-ESC

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים