משפחה

טיפולים תרופתיים חדשים לטרשת נפוצה בילדים עדיפים על טיפולים סטנדרטיים בזריקות (מתוך כנס ה-ECTRIMS)

בילדים עם טרשת נפוצה המטופלים בתרופות החדשות תועדו פחות התלקחויות של המחלה, מספר קטן יותר של נגעים חדשים או גדלים בבדיקת הדמיה וסיכון נמוך יותר להתפתחות נגעי העוברים האדרה לאורך המעקב אחריהם, בהשוואה לטיפול סטנדרטי בזריקות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס ECTRIMS השנתי.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הגישה המקובלת לטיפול בטרשת נפוצה בילדים היא להתחיל בטיפול בזריקות, עם הגברת הטיפול במקרה של מחלה לא-מאוזנת. להערכת היעילות היחסית של סוגי טיפול שונים, החוקרים השלימו מחקר עוקבה תצפיתי ב-12 מרכזי טיפול בטרשת נפוצה בילדים ברחבי ארצות הברית. הם השוו את התוצאות בקרב 197 משתתפים שנטלו טיפולים תרופתיים חדשים לטרשת נפוצה, אל מול 544 משתתפים שנטלו טיפול בזריקות.

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעור התלקחויות המחלה, כאשר השיעור המתוקן עמד על 0.2 בקבוצת הטיפול התרופתי החדש, בהשוואה ל-0.5 בקבוצת הטיפול בזריקות. בנוסף, מספר החולים הנדרש לטיפול בתרופות החדשות למניעת התלקחות עמד על 3.70 מטופלים.

תוצאים משניים כללו ממצאים בהדמיה. למשל, התפתחות נגעים חדשים או גדלים שעברו האדרה בבדיקת הדמיה, נטו גם לטובת הטיפולים התרופתיים החדשים (יחס סיכון מתוקן של 0.52). בנוסף, חציון הזמן עד להתפתחות נגע חדש עמד על 2.79 שנים עם הטיפולים התרופתיים החדשים, בהשוואה ל-0.42 שנים בקבוצת הטיפול בזריקות.

הטיפולים התרופתיים החדשים לוו גם בסיכון קטן יותר להתפתחות נגעים שעברו האדרה ע”י גדוליניום, בהשוואה לטיפול בזריקות (יחס סיכון מתוקן של 0.38). חציון הזמן עד להתפתחות נגע חדש שעבר האדרה טרם נקבע בקבוצת הטיפול התרופתי החדש, אך עמד על 2.25 שנים בקרב אלו שטופלו בזריקות.

החוקרים מסכמים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול ראשוני בטיפולים תרופתיים חדשים יותר, דוגמת Dimethyl Fumarate, Fingolimod, Natalizumab ו-Rituximab, עשויים להוביל להפחתה טובה יותר בסיכון להתלקחויות טרשת נפוצה ופעילות מחלה בבדיקות הדמיה, בהשוואה לטיפול בזריקות (Glatiramer Acetate ו-Interferon-Beta) בילדים עם טרשת נפוצה.

מתוך כנס ה-ECTRIMS

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים