משפחה

מנהל המזון והתרופות האמריקאי מזהיר מפני פגיעה ריאתית חמורה משנית לתרופות לטיפול בסרטן שד (מתוך הודעת ה-FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) פרסם אזהרה לפיה מעכבי CDK 4/6 (Cyclin-Dependent Kinase) הנפוצים לטיפול בסרטן שד עשויים לגרום לדלקת נדירה אך חמורה בריאות.

האזהרה מתייחסת לתכשירים Palbociclib (אייברנס), Ribociclib (קיסקלי) ו-Abemaciclib, אשר מאושרים לטיפול כנגד סרטן שד מתקדם או גרורתי, חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2.

הסוכנות מייעצת לאנשי צוות רפואי לעקוב אחר מטופלים בתרופות אלו באופן קבוע לזיהוי תסמינים ריאתיים המעידים על מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ו/או תהליכים דלקתיים בריאות, דוגמת היפוקסיה, שיעול, קוצר נשימה, או תסנינים אינטרסטיציאליים בבדיקות הדמיה.

ההמלצה היא להפסיק את הטיפול במעכבי CDK 4/6 בחולים עם תסמינים נשימתיים חדשים או במגמת החמרה, ולהפסיק באופן קבוע את הטיפול באלו עם מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ו/או דלקת ריאות.

עד כה לא זוהו גורמי סיכון ספציפיים לתהליכים דלקתיים בריאות בקרב חולים תחת טיפולים אלו.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי מאשר כי אזהרה חדשה אודות סיכון זה תצורף לעלון המידע המצורף לכלל התרופות ממשפחת מעכבי קינאז.

מהסוכנות נמסר כי התועלת הכוללת של מעכבי CDK 4/6 עדיין גדולה מהסיכון הכרוך בטיפול זה. מעכבי CDK 4/6 הוכחו כטיפול העשוי לשפר את ההישרדות ללא-התקדמות מחלה.

מתוך הודעת ה-FDA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים