משפחה

חידוש מוקדם של נוגדי-קרישה לאחר דימום ממערכת העיכול עשוי להביא לתוצאות טובות יותר (Aliment Pharmacol Ther)

חידוש מוקדם של טיפול נוגד-קרישה או נוגד-טסיות לאחר דימום ממערכת העיכול מלווה בתוצאות טובות יותר באופן כולל, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מספרד, שפורסמו בכתב העת Alimentary Pharmacological and Therapeutics.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חולים עם דימום ממערכת העיכול תחת טיפול נוגד-קרישה ו/או נוגד-טסיות מהווים אתגר קליני. במסגרת המחקר הנוכחי הם ביקשו לקבוע את הסיכון/שיעורי דימום חוזר, אירועים וסקולאריים ותמותה בחולים שטופלו בנוגדי-טסיות או נוגדי-קרישה ופיתחו דימום מג’ורי ממערכת העיכול.

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי של חולים שפיתחו דימום ממערכת העיכול תחת טיפול בנוגדי-טסיות ו/או נוגדי-קרישה. המידע אודות הטיפול התרופתי נאסף באופן פרוספקטיבי במהלך אירועי הדמם. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הסיכון לדימום חוזר, אירועים וסקולאריים ותמותה.

מדגם המחקר כלל 871 משתתפים (גיל ממוצע של 78.9 שנים), 38.9% מהם נטלו נוגדי-קרישה, 52.5% נטלו נוגד-טסיות ו-8.6% נטלו את שתי משפחות התרופות; 93.1% הפסיקו את הטיפול לאחר דימום ממערכת העיכול ו-80.5% חידשו את הטיפול בתוך 7.6 ימים.

מבין המשתתפים במחקר, 38.7% אובחנו עם דימום ממערכת העיכול העליונה, 46.7% אובחנו עם דימום ממערכת העיכול התחתונה ו-14.6% אובחנו עם דימום ממערכת העיכול מאתר לא-ידוע.

חציון משך המעקב עמד על 24.9 חודשים. חידוש שני הטיפולים לווה בסיכון גבוה יותר לדימום חוזר, סיכון נמוך יותר לאירועים איסכמיים או תמותה וסיכון דומה לדימום ממערכת העיכול העליונה או התחתונה.

חידוש הטיפול בתוך שבעה ימים מאירוע הדמם הדגים דפוס דומה, ללא הבדלים בשיעורי התמותה. שיעור אירועי דמם חוזר היו גבוהים יותר בקרב חולים תחת טיפול בנוגדי-קרישה, בהשוואה לאלו תחת טיפול בנוגדי-טסיות (138 לעומת 99 אירועים ל-1,000 שנות-מטופל), ואתר הדימום היה דומה ב-61.8% מהמקרים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי חידוש טיפול נוגד-קרישה או נוגד-טסיות לאחר דימום ממערכת העיכול לווה בסיכון נמוך יותר לאירועים וסקולאריים ותמותה וסיכון גבוה יותר לדימום חוזר. התועלת של חידוש מוקדם של טיפול נוגד-קרישה או נוגד-טסיות עולה על הסיכונים.

Aliment Pharmacol Ther 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים