משפחה

מנהל התרופות והמזון האמריקאי מאשר את אלגוריתם בינה מלאכותית לפענוח צילומי חזה לחזה אוויר (מתוך הודעת ה-FDA)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש באלגוריתם בינה מלאכותית מטעם GE Healthcare לפענוח צילומי חזה לנוכחות חזה אוויר ומסייע לרדיולוגים בזיהוי מקרים חדשים.

האלגוריתם מהווה חלק מסדרה של אלגוריתמים אחרים להבטחת-איכות בשם Critical Care Suite, אשר פותח לשימוש עם מכשיר רנטגן נייד. התוכנה עדיין אינה זמינה למכירה ומומחה חיצוני הביע חשש מפני שיעור תוצאות שגויות-חיוביות.

הרעיון לאפליקציה הגיע מניסיון של רופאים לצד מיטות החולים, אשר המתינו לרדיולוגים לפענח את צילומי החזה. מאחר ומבוצעים אלפי צילומי חזה בבית החולים בכל יום, בחיפוש אחר חזה אוויר, האלגוריתם החדש עשוי לסייע בהסטת תשומת הלב למקרים החשודים באמת.

מהנתונים שהוגשו לאישור הסוכנות עלה כי האלגוריתם זיהה מקרים של חזה אוויר גדול בצילום חזה ברגישות של 96%, כאשר מקרים של חזה אוויר קטן זוהו ברגישות של 75%, עם סגוליות של 94% בשני המקרים. השטח מתחת לעקומה לזיהוי חזה אוויר עמד על 0.96.

לאלגוריתם Critical Care Suite ערך מנבא חיובי שנע בין 35-70%, בתלות בשיעורי הימצאות חזה אוויר: בנוכחות שיעורי הימצאות של 4%, האלגוריתם זיהה מקרה אמיתי אחד לכל שתי התראות שגויות, ובנוכחות שיעורי הימצאות של 15%, מדובר היה בזיהוי 7 מקרים נכונים לכל שלוש התראות שגויות. הערך המנבא השלילי נע בין 97-99%.

יש לציין כי למרות האישור של מנהל המזון והתרופות האמריקאי, התוכנה עדיין אינה זמינה למכירה. חברת GE Healthcare תשלים מחקרי פיילוט במרכזים רפואיים בארצות הברית ובעולם, בכדי לקבל מידע מהמשתמשים אודות התוכנה, דוגמת עיצוב הממשק, ובשלב השני תנסה להעריך את התועלת של הטכנולוגיה החדשה.

מתוך הודעת ה-FDA

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים