משפחה

טיפול ב-Patiromer עשוי לסייע לחולים עם מחלת כליות כרונית להמשיך בטיפול ב-Spironolactone (מתוך Lancet)

תוספת Patiromer עשויה לאפשר המשך טיפול ב-Spironolactone (אלדקטון) בקרב חולים עם יתר לחץ דם עמיד ולא-נשלט ומחלת כליות כרונית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת The Lancet.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Spironolactone הינו טיפול יעיל להפחתת לחץ דם בחולים עם יתר לחץ דם עמיד ולא-מבוקר. עם זאת, הטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית עשוי להיות מוגבל עקב היפרקלמיה. במסגרת המחקר הנוכחי בחנו החוקרים את סופח האשלגן Patiromer כתוספת העשויה לאפשר שימוש ממושך יותר ב-Spironolactone בחולים עם מחלת כליות כרונית ויתר לחץ דם עמיד.

במחקר אקראי, מבוקר-פלסבו, בשלב 2, נכללו משתתפים בגילאי 18 שנים ומעלה עם מחלת כליות כרונית ויתר לחץ דם עמיד ולא-מבוקר מ-62 מרכזים ב-10 מדינות. המשתתפים שענו על קריטריוני המחקר בעת ביקור הסקירה האחרון סווגו לפי רמות אשלגן בדם (4.3-4.7 מילימול/ליטר לעומת 4.7-5.1 מילימול/ליטר) והיסטוריה של סוכרת. המשתתפים חולקו באקראי לקבוצת טיפול דמה או טיפול ב- Patiromerבמינון 8.4 גרם, פעם ביום, בנוסף לטיפול בתווית-פתוחה ב-Spironolactone (החל מ-25 מ”ג פעם ביום) עם המשך הטיפול התרופתי ללחץ דם בתחילת המחקר.

התוצא העיקרי היה ההבדל בין הקבוצות לאחר 12 שבועות בשיעור החולים שנטלו טיפול ב-Spironolactone. תוצאי היעילות והבטיחות נבחנו באוכלוסיה לפי כוונה לטפל.

בתקופה שבין פברואר 2017 ועד אוגוסט 2018, הושלמו בדיקות סקר של 574 חולים. מבין אלו, 295 (51%) מבין 574 חולים ענו על כל הקריטריונים וחולקו באקראי לטיפול ב-Spironolactone בנוסף לטיפול כפל-סמיות עם מתן פלסבו (148 חולים) או Patiromer (147 חולים).

לאחר 12 שבועות, 98 מבין 148 חולים (66%) בקבוצת הפלסבו ו-126 מבין 147 חולים (86%) בקבוצת Patiromer נותרו תחת טיפול ב- Patiromer(הבדל בין הקבוצות של 19.5%, p<0.0001).

אירועים חריגים היו ברובם בדרגה קלה או בינונית ותועדו ב-79 חולים (53%) מבין 148 חולים בקבוצת הפלסבו וב-82 מבין 147 חולים (56%) בקבוצת הטיפול ב- Patiromer.

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים עם יתר לחץ דם עמיד לטיפול ומחלת כליות כרונית, מתן Patiromer הביא לכך שניתן היה להמשיך את הטיפול ב-Spironolactone בשיעור גבוה יותר של החולים, עם פחות אירועי היפרקלמיה. טיפול ממושך ב-Spironolactone באוכלוסיה זו הינו בעל חשיבות קלינית לטיפול ביתר לחץ דם עמיד.

Lancet 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים