משפחה

מה בין חשיפה לקרינה אולטרה-סגולה ובין דרמטומיוזיטיס? (Arthritis Care Res)

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי חשיפה אישית גבוהה או מתונה לאור שמש חזק מלווה בהתפתחות דרמטומיוזיטיס, בהשוואה לסוגים אחרים של מחלות שריר.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דרמטומיוזיטיס נקשרה עם הבדלים גיאוגרפיים בחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה, אך החשיבות של חשיפה של אדם לקרינה זו לפני האבחנה אינו-ידוע. כעת הם בחנו את הנתונים משאלון שמולא ע”י 1,350 מבוגרים במאגר מיוזיטיס בארצות הברית (כולל 638 חולים עם דרמטומיוזיטיס, 422 חולים עם פולימיוזיטיס ו-290 חולים עם מיוזיטיס עם גופיפי הסגר, אשר אובחנו בגילאי 18-65 שנים), להערכת הסיכוי לדרמטומיוזיטיס, בהשוואה לפולימיוזיטיס ומיוזיטיס עם גופיפי הסגר, על-פי דיווח-עצמי אודות היסטוריית כוויות וחשיפה לשמש במסגרת העבודה או תחביבים בשנה שקדמה לאבחנה.

החוקרים קבעו את הקשר בין חשיפה פרטנית לקרינה אולטרה-סגולה ובין אבחנת דרמטומיוזיטיס. בנוסף, הם בחנו את שיעור המקרים של דרמטומיוזיטיס על-פי החשיפה היומית המקסימאלית לקרינה אולטרה-סגולה בשנה שקדמה לאבחנה.

ממצאי המחקר הצביעו על קשר בין דרמטומיוזיטיס ובין היסטוריה של כוויות בשנה שקדמה לאבחנה (בנוכחות לפחות שתי כוויות נרשם יחס סיכויים של 1.77 בהשוואה לפולימיוזיטיס או מיוזיטיס עם גופיפי הסגר; בנוכחות כוויה אחת נרשם יחס סיכויים של 1.44) ועם חשיפה רבה לשמש על-רקע העבודה או תחביבים (יחס סיכויים של 1.64 עם חשיפה רבה, או של 1.35 עם חשיפה בינונית, בהשוואה לחשיפה מעטה או ללא חשיפה לקרינה לשמש).

עוד זוהה קשר בין עוצמת קרינה אולטרה-סגולה ובין אבחנת דרמטומיוזיטיס בנשים (p=0.046), אך לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית בכלל המדגם.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הסיכון לדרמטומיוזיטיס משנית לחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה.

Arthritis Care Res 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים