משפחה

תוספת קרינה סטריאוטקטית לאחר טיפול אימונותרפי משפרת תוצאות חולים עם NSCLC מתקדם (מתוך כנס ASTRO 2019)

תוספת קרינה סטריאוטקטית לפרוטוקול הטיפול בחולים עם סרטן ריאות גרורתי מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer), עם עדות להתקדמות המחלה תחת טיפול אימונותרפי, הובילה לשיעורי תגובה בקרוב ל-10% מהחולים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Radiation Oncology.

המחקר הפרוספקטיבי בשלב II כלל 56 חולים עם NSCLC, עם עדות להתקדמות הממאירות לאחר טיפול ב-Pembrolizumab. בכל החולים היו לפחות שני גידולים מדידים בעת הגיוס למחקר.

מבין המשתתפים במחקר, 50 חולים לא קיבלו קודם לכן טיפול אימונותרפי והחלו ב-Pembrolizumab בתחילת המחקר. מבין אלו, ב-16 חולים תועדה התקדמות המחלה והם טופלו בקרינה סטריאוטקטית. בששת החולים האחרים תועדה התקדמות תחת טיפול כנגד PD-1 בעת הגיוס למחקר והם טופלו מיידית בקרינה סטריאוטקטית.

מבין 22 החולים שהשלימו טיפול בקרינה סטריאוטקטית, 21 השלימו את הטיפול. החוקרים מדווחים כי שני חולים (9.52%) השיגו תגובה חלקית (הגידול התכווץ למעלה מ-30%, ממצא שנותר למשך למעלה משנה אחת), בעוד שב-10 חולים (47.62%) תועדה מחלה יציבה, כך ששיעורי בקרת מחלה עמדו על 57.14%.

החוקרים מצאו עוד כי בחולים עם עליה במדד Tumor Infiltrating Lymphocytes (מדד TIL של 2 או 3 בסולם של 0-3) תועדה הישרדות ללא-התקדמות טובה יותר, בהשוואה לחולים עם מדד TIL נמוך יותר (0-1), עם ממוצע של 215 לעומת 59 ימים, בהתאמה, בעוד שחולים עם אירוע חריג על-רקע אימוני, דוגמת תהליכי דלקת בריאות או במעי הגס, שרדו זמן ארוך יותר, בהשוואה לחולים ללא אירועים חריגים דומים (ממוצע של 208 לעומת 88 ימים, בהתאמה).

מומחים בתחום מציינים כי העובדה כי במחצית מהחולים המחלה נותרה יציבה מעידה כי ייתכן וטיפול קרינתי עשוי להשיב את פעילות מערכת החיסון וייתכן כי ניתן להשיג יותר עם טיפול אימונותרפי בעקבות גישה זו.

מתוך כנס ASTRO 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים