משפחה

אף אלקטרוני עשוי לסייע בחיזוי תגובה לטיפול במעכבי PD-1 בחולים עם NSCLC מתקדם (Ann Oncol)

השימוש ב”אף אלקטרוני” המנתח במהירות את האוויר הננשף של מטופלים עם סרטן מתקדם מסוג NSCLC (Non-Small Cell Lung Cancer) עשוי לזהות חולים אשר מגיבים לטיפול אימונותרפי במעכבי PD-1 בדיוק הרבה יותר גדול מבדיקת רקמה סטנדרטית, כך מדווחים חוקרים מהולנד במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הדיוק של הערכת האוויר הננשף בתחילת הדרך להערכה תגובה או חוסר-תגובה לטיפול במעכבי PD-1 בחולים עם NSCLC.

החוקרים השלימו מחקר תצפיתי פרוספקטיבי, אשר כלל חולים שקיבלו טיפול במעכבי בקרה חיסונית. המחקר כלל סדרת אימון וסדרת ולידציה של חולים עם NSCLC. חולים אשר טופלו ב-Nivolumab (אופדיבו) או Pembrolizumab (קיטרודה) נבחנו להערכת יעילות הטיפול לפי קריטריוני RECIST לאחר שלושה חודשי מעקב.

נתונים אודות האוויר הננשף היו זמינים עבור 143 חולי NSCLC (92 בסדרת האימון, 51 בסדרת הולידציה). חיישני האף האלקטרוני תרמו באופן משמעותי להבחנה בתחילת המחקר בין חולים עם תגובות שונות לשלושה חודשי טיפול במעכבי PD-1. חיישני האף האלקטרוני שולבו יחד לתוך סמן אחד עם שטח מתחת לעקומת ה-ROC (Receiver Operating Curve) של 0.89 (רווח בר-סמך של 0.82-0.96), ממצא אשר אושר בסדרת הולידציה עם שטח מתחת לעקומה של 0.85 (רווח בר-סמך של 0.75-0.96).

החוקרים כותבים כי השימוש באף אלקטרוני הינו אמצעי יעיל לחיזוי לא-פולשני של תגובת חולה פרטני לטיפול אימונותרפי. הדיוק בחיזוי והיעילות של האף האלקטרוני בהבחנה בין תגובות שונות לטיפול אימונותרפי אושרו בסדרה בלתי-תלויה של חולים שהיו מיועדים לניתוח.

ממצאים אלו עשויים לסייע במניעת מתן טיפול לא-יעיל לחולים אשר יזוהו ככאלו שאינם צפויים להגיב לטיפול אימונותרפי.

Ann Oncol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים