משפחה

תוצאות קוסמטיות דומות לאחר קרינה חלקית או מלאה לשד (מתוך כנס ה-ASTRO)

מתוצאות מחקר RTOG 0413 שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ASTRO (American Society for Radiation Oncology) עולה כי ניתן להבטיח לנשים עם סרטן שד כי לא צפויות תוצאות קוסמטיות גרועות יותר לאחר טיפול קרינתי חלקי לשד, בהשוואה לקרינה לכלל השד.

מדגם המחקר כלל למעלה מ-4,000 נשים עם סרטן שד בשלב 0, I או II, אשר השלימו ניתוח לכריתת הגוש בשד וחולקו באקראי לטיפול קרינתי לכלל השד או לחלק מהשד.

התוצאות מעידות כי ב-95% מכלל הנשים לא תועדה הישנות הממאירות לאחר עשר שנים והסיכון לגרורות מרוחקות לאחר כל אחת מהפרוצדורות היה גם כן די דומה. בכנס הוצגו גם תוצאות תת-מחקר להערכת איכות החיים של הנשים, אשר העידו כי התוצאות הקוסמטיות היו דומות בין נשים שקיבלו טיפול בקרינה לכלל השד או לחלק מהשד.

תת המחקר כלל 900 נשים והתוצאות הקוסמטיות של השד נקבעו על-ידי הנשים עצמן, כמו גם ע”י רופא באתר המחקר וע”י סקירה מרכזית של תמונות דיגיטאליות ע”י רופאים שלא היו מודעים לקבוצת הטיפול. התמונות של השד נלקחו בתחילת המחקר, לאחר שנה ולאחר שלוש שנים.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע אם קרינה חלקית לשד מובילה לשינויים במראה השד הדומים לאלו המופיעים לאחר קרינה לכלל השד, כפי שנקבע על-פי מדד Global Cosmetic Score.

הנשים סווגו לקבוצת טיפול כימותרפי או קבוצת נשים שלא קיבלו טיפול כימותרפי. על-פי ההערכות של המטופלות, השינויים בתוצאות הקוסמטיות לאחר שלוש שנים היו דומים בשתי הקבוצות על-פי מדדי GCS, הן באלו שקיבלו טיפול כימותרפי והן באלו שלא קיבלו טיפול זה (0.06 לעומת 0.04, בהתאמה).

כאשר החוקרים שילבו את הנתונים משתי הקבוצות יחדיו, הם מצאו כי השינוי בתוצאות הקוסמטיות לאחר 3 שנים היו שוב דומות, עם מדד GCS של 0.045.

באשר להערכות על-פי הרופא באתר, השינוי במדדי GCS לאחר 36 חודשים לא היה זהה באלו שקיבלו טיפול כימותרפי וקרינה חלקית לשד, בהשוואה לקרינה לכלל השד, וכך גם היה בקרב אלו שלא קיבלו טיפול כימותרפי. בשתי הקבוצות, התוצאות הקוסמטיות היו מעט גרועות יותר לאחר קרינה חלקית לשד, בהשוואה לקרינה לכלל השד.  עם זאת, כאשר שתי הקבוצות שולבו יחדיו, השינוי במדדי GCS היו די דומים בשתי הקבוצות.

כאשר הועדה המרכזית בחנה את התמונות הדיגיטאליות, התוצאות הקוסמטיות לא היו דומות בקרב נשים שקיבלו טיפול כימותרפי, כאשר קרינה חלקית לשד הייתה נחותה, בהשוואה לקרינה לכלל השד. עם זאת, ההיפך היה נכון בנשים שלא קיבלו טיפול כימותרפי, בהן התוצאות הקוסמטיות לאחר קרינה לכלל השד היו גרועות יותר, בהשוואה לתוצאות לאחר קרינה חלקית לשד. שוב, כאשר שתי הקבוצות אוחדו, התוצאות הקוסמטיות היו דומות בנשים לאחר קרינה חלקית לשד או קרינה לכלל השד.

החוקרים מציינים עוד כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בשינוי הממוצע במדדי GCS כפי שנקבע ע”י המטופלות ועל-ידי הרופאים שבחנו את התמונות הדיגיטאליות בכל נקודת זמן במהלך המחקר.

מתוך כנס ה-ASTRO

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים