משפחה

עדיפות לאגוניסטים ל-GLP-1 על-פני מעכבי SGLT-2 בשיפור איזון גליקמי (Lancet Diabetes Endocrinol)

מתוצאות מחקר SUSTAIN-8 (Semaglutide Unabated Sustainability in Treatment of Type 2 Diabetes), אשר הוצגו בכנס ה-European Association for the Study of Diabetes ופורסמו בכתב העת The Lancet Diabetes & Endocrinology, עולה כי טיפול ב-Semaglutide (אוזמפיק) הביא להפחתת המוגלובין מסוכרר בהיקף גדול יותר מטיפול ב-Canagliflozin (אינווקנה) ממשפחת מעכבי SGLT-2 (Sodium Glucose Cotransporter).

מחקר SUSTAIN-8 היה מחקר כפל-סמיות, בשלב 3b, אקראי ומבוקר, אשר נערך ב-111 מרכזים ב-11 מדינות. מדגם המחקר כלל חולים בגילאי 18 שנים ומעלה, עם סוכרת מסוג 2 שלא הייתה מאוזנת היטב (ערכי המוגלובין מסוכרר בטווח 7.0-10.5%) תחת טיפול קבוע במטפורמין. החולים חולקו באקראי לטיפול בזריקה תת-עורית של Semaglutide במינון 1.0 מ”ג, פעם בשבוע, או לטיפול פומי ב-Canagliflozin במינון 300 מ”ג, פעם ביום. התוצא העיקרי היה השינוי בריכוז המוגלובין מסוכרר מתחילת המחקר ותוצא סיום משני כלל את השינוי מתחילת המחקר במשקל הגוף עד לאחר 52 שבועות.

מדגם המחקר כלל 788 חולים שחולקו לטיפול ב-Semaglutide (394 חולים) או Canagliflozin (394 חולים). מבין אלו, 739 חולים השלימו את המחקר (367 בקבוצת Semaglutide ו-382 חולים בקבוצת Canagliflozin).

החוקרים מדווחים כי בקבוצת הטיפול ב- Semaglutide נרשמה ירידה גדולה יותר משמעותית בריכוז המוגלובין מסוכרר ובמשקל הגוף, בהשוואה לקבוצת הטיפול ב-Canagliflozin (הבדל משוער בהמוגלובין מסוכרר של 0.49%- בריכוז המוגלובין מסוכרר ושל 1.06- ק”ג במשקל הגוף).

תופעות לוואי במערכת העיכול, בעיקר בחילות, היו התופעות הנפוצות ביותר בקבוצת הטיפול ב- Semaglutide (47% מהחולים), בעוד שזיהומים, בעיקר זיהומים בדרכי השתן, אירעו בשכיחות גבוהה יותר עם Canagliflozin (35%).

הפסקה מוקדמת של הטיפול בשל תופעות לוואי תועדה ב-10% מהחולים שטופלו ב- Semaglutideו ב-5% מהמטופלים ב-Canagliflozin. אירוע חריג פטאלי אחד תועד בקבוצת הטיפול ב- Semaglutide אך נקבע כי לא סביר כי מקרה מוות זה קשור בטיפול התרופתי.

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול חד-שבועי ב- Semaglutide עדיף על Canagliflozin בהפחתת המוגלובין מסוכרר ומשקל הגוף בחולים עם סוכרת מסוג 2, שאינם מאוזנים היטב תחת טיפול במטפורמין.

Lancet Diabetes Endocrinol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים