טיפול ב-Donepezil מלווה בסיכון גבוה לרבדומיוליזיס (CMAJ)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Canadian Medical Association Journal עולה כי הטיפול ב- Donepezil (דונפזיל) למחלת אלצהיימר מלווה בסיכון גבוה כפליים לאשפוזים בשל רבדומיוליזיס, סיבוך נדיר אך מסכן חיים של פירוק תאי שריר.

מנתוני מחקר מבוסס-אוכלוסיה עולה כי השימוש ב- Donepezil מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לרבדומיוליזיס, בהשוואה לתרופות אחרות ממשפחת מעכבי כולין-אסטרז, אם כי החוקרים מציינים כי הסיכון האבסולוטי הוא קטן.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-220,000 חולים בגילאי 66 שנים ומעלה, אשר קיבלו בין השנים 2002-2017 מרשם חדש לטיפול בתרופה אחת מבין שלושה מעכבי כולין-אסטרז המיועדים לטיפול במחלת אלצהיימר וסוגים אחרים של דמנציה: Donepezil, Rivastigmine (אקסלון) ו-Galantamine (רמיניל).

בקרב אלו שטופלו ב- Donepezil תועד סיכון מוגבר לאשפוזים בשל רבדומיולזיס, בהשוואה לאלו שטופלו ב-Rivastigmine או Galantamine (88 אירועים ב-152,300 חולים [0.06%] לעומת 16 אירועים ב-68,053 חולים [0.02%]). יחס הסיכויים המשוקלל עם Donepezil עמד על 2.21 (רווח בר-סמך 95% של 1.52-3.22).

ממצאי המחקר תומכים באזהרות שפורסמו לאחרונה בנוגע לסיכון לרבדומיוליזיס על-רקע טיפול ב- Donepezil. הם מציינים כי היארעות אשפוז עם Donepezil בתוך 30 ימים מהתחלת טיפול ב- Donepezil הייתה נמוכה. הם מדגישים עוד כי מרבית המקרים של רבדומיוליזיס שאירעו לאחר טיפול ב- Donepezil לא היו חמורים וכל החולים לא נדרשו לדיאליזה אקוטית או הנשמה מכאנית.

CMAJ. Published online September 16, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים