משפחה

עליה בהיקף מתן מרשמים מחוץ להתוויות המאושרות לטיפול בילדים (Pediatrics)

בקרב רופאים העובדים במרפאות נרשמה עליה משמעותית בהיקף השימוש בתרופות סיסטמיות הניתנות לילדים מעבר להתוויות המאושרות, כך עולה מנתוני National Ambulatory Medical Care Survey לשנים 2006-2015, אשר פורסמו בכתב העת Pediatrics.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את השכיחות, המגמות והסיבות למתן תרופות סיסטמיות מעבר להתוויות המאושרות לילדים בארצות הברית. הם התבססו על נתוני סקרים ארציים שהתמקדו ברופאים שעבדו במרפאות חוץ ובחנו את ההוראות לטיפול תרופתי מעבר להתוויות בילדים מתחת לגיל 18 שנים, על-בסיס ההתוויות המאושרות ע”י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לפי גיל, משקל והתוויה.

מהנתונים עולה כי רופאים המליצו על לפחות תרופה סיסטמית אחת מעבר להתוויות המאושרות ב-18.5% מהביקורים, לרוב (74.6%) בשל מצב שעבורו התרופה לא-אושרה. השיעור היחסי של מתן הוראות לטיפול מעבר להתוויות המאושרות היה הגבוה ביותר בקרב יילודים (83%) ובמונחים אבסולוטיים, השיעור הגבוה ביותר תועד בקרב מתבגרים (322 הוראות מבין 1,000 ביקורים).

גורמים שנקשרו עם שיעור גבוה יותר של הוראות לטיפול מעבר להתוויות המאושרות כללו מגדר נקבי, תת-התמחויות, ריבוי-תרופות ומצבים כרוניים.

שיעורי השימוש בתרופות מעבר להתוויות והסיבות לצעד זה השתנו משמעותית עם הגיל. השיעורים היחסיים והאבסולוטיים של הוראות לטיפול מעבר להתוויות המאושרות עלו עם הזמן. מבין משפחות התרופות הנפוצות בשימוש, טיפול מעבר להתוויות המאושרות בנוגדי-היסטמינים ומספר תרופות פסיכיאטריות עלה עם הזמן, בעוד ששימוש מעבר להתוויות במספר משפחות תרופות אנטיביוטיות היה יציב או פחת עם הזמן.

החוקרים מסכמים וכותבים כי רופאים בארצות הברית, העובדים במרפאות חוץ, ממליצים בשכיחות גבוהה על טיפול תרופתי לילדים מעבר להתוויות המאושרות לשימוש, עם שיעורים במגמת עליה, למרות מאמצים לאחרונה להגביר את בסיס העדויות ואישורי תרופות לילדים. ממצאים אלו עשויים לסייע בהדרכה, מחקר וקביעת מדיניות בכל הנוגע לשימוש בטוח ויעיל בתרופות בילדים.

Pediatrics 2019

לידיעה ב-MedPage Toda

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים