משפחה

קדימהסטם מודיעה על תוצאות ביניים מבטיחות של קבוצת הטיפול הראשונה (cohort A) בניסוי הקליני Phase 1/2a במחלת ה- ALS, מחלת ניוון שרירים סופנית.

במהלך שלושת החודשים שלאחר מתן הטיפול, נצפתה ירידה בקצב התקדמות המחלה בהשוואה להתקדמות המחלה בשלושת חודשי המעקב שקדמו לטיפול. תוצאה ראשונית זו מעידה על האטה משמעותית בקצב ההתדרדרות בעלת מובהקות סטטיסטית (p=0.0023)

לא דווחו תופעות לוואי חמורות (SAE) הקשורות לטיפול

התוצאות הסופיות של קבוצת הטיפול A צפויות להתקבל עד סוף שנת 2019; תוצאות קבוצה B צפויות ברבעון השלישי של שנת 2020.

נס ציונה, 24 בספטמבר, 2019 – קדימהסטם (ת”א: קדסט, KDST), חברה בשלבי פיתוח קליני של תרפיות תאיות (cell therapy), הודיעה היום על תוצאות ביניים מבטיחות של קבוצת הטיפול הראשונה (cohort A) בניסוי קליני Phase 1/2a לטיפול בחולים במחלת ה- ALS. מטרת הניסוי העיקרית הנה הערכת בטיחות המוצר התאי  AstroRx®.  AstroRx® הנו מוצר “מדף” המפותח ומיוצר על ידי החברה ברמת איכות קלינית, המורכב מתאי Astrocytes (תאי התמך של מערכת העצבים) ומוזרק לנוזל חוט השדרה של חולי ALS. מטרתו המשנית של הניסוי כוללת את הערכת יעילות הטיפול התאי.

ניתוח ביניים שמטרתו לבחון יעילות ראשונית נערך לאחר שכל 5 המטופלים בקבוצה A השלימו ביקורי מעקב במשך תקופה של 3 חודשים לאחר קבלת הטיפול. לא דווחו תופעות לוואי חמורות וכן נצפתה האטה משמעותית בעלת מובהקות סטטיסטית (p=0.0023) בקצב התדרדרות המחלה.

חמשת המטופלים שנכללו בקבוצה A קיבלו את המינון הנמוך של   AstroRx®(100×106). הערכת היעילות הראשונית התבססה על המדד המקובל (Gold Standard)-ALSFRS-R  (ALS Functional Rating Scale-Revised), שהוא המדד המקובל להערכת קצב התדרדרות המחלה על ידי ניטור פעילויות מוטוריות שונות של מטופלים לאורך זמן.

במהלך תקופת המעקב של 3 החודשים שקדמו לטיפול, מדד ה-ALSFRS-R ירד בקצב ממוצע של (0.87-) לחודש. קצב ירידה זה דומה למדווח בספרות המדעית לחולים במחלה. לעומת זאת, השינוי הממוצע ב-ALSFRS-R ב-3 החודשים שלאחר מתן הטיפול היה (0.26+) לחודש. תוצאות אלו מעידות על הבדל סטטיסטי מובהק (p=0.0023) בין קצב ההתדרדרות בתקופה שקדמה לטיפול לבין קצב ההתדרדרות במהלך 3 החודשים לאחר מתן הטיפול. תוצאות הביניים הראשוניות יוצגו בכנס ה-ALS היוקרתי NEALS שיתקיים בפלורידה, ארה”ב בתחילת אוקטובר 2019. תוצאות סופיות של קבוצה A, לאחר תקופת מעקב כוללת של 6 חודשים, צפויות להתקבל עד סוף שנת 2019.

בעקבות המלצות ועדת הבטיחות (DSMB) הבלתי תלויה של הניסוי ואישור משרד הבריאות, גויסו כל 5 המטופלים של קבוצה B,  לה יינתן מינון גבוה יותר של  תאי AstroRx® (250×106). תוצאות קבוצה B צפויות להתקבל ברבעון השלישי של שנת 2020.

“ALS הנה מחלה איומה וקיים צורך ממשי במציאת טיפולים חדשים אשר יאטו או יבלמו בצורה אפקטיבית את קצב התקדמות המחלה” אמר דר’ מרק גוטקין, מהמחלקה לנוירולוגיה במרכז הרפואי הדסה בירושלים, והחוקר הראשי בניסוי. “אנו מאד מעודדים מתוצאות ראשוניות אלו בקבוצה קטנה זו של מטופלים משום שהטיפול נצפה כבטוח לשימוש, במינון נמוך זה. מנתוני הניתוח הראשוני שהוצגו לנו, עולה כי נצפתה האטה בקצב התדרדרות המחלה לאחר שלושת חודשי הטיפול, כפי שדווח במדדי ה- ALSFRS-R. הניסוי נמשך כעת עם מינונים גבוהים יותר ועם הזרקות חוזרות.”

רמי אפשטיין, מנכ”ל קדימהסטם, מסר: “למיטב ידיעתנו, קדימהסטם הנה החברה היחידה בעולם המפתחת טיפול תאי (cell therapy) המבוסס על תאי אסטרוציטים לטיפול ב-ALS. גישה זו עשויה להוות פריצת דרך בטיפול ב-ALS.  תוצאות אלו הן לא רק אבן דרך חשובה במסע שלנו למציאת טיפול לחולי ALS, אלא מהוות, בנוסף, הוכחת היתכנות משמעותית של הפלטפורמה הטכנולוגית הייחודית שלנו ויכולתנו לפתח ולייצר תאים באיכות קלינית, במתקני הייצור של החברה, העומדים בתקן GMP.”

פרופ’ מישל רבל, המייסד והמדען הראשי של החברה, ציין כי “תוצאות ביניים אלו מעידות שיש השפעה תרפויטית ל-AstroRx®, אפילו במינון הנמוך. הספרות המדעית מצביעה על כך שתאים אסטרוציטים ממלאים תפקיד משמעותי בתמיכה בתאים פגועים, גם במחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים, בנוסף ל-ALS. על כן, בכוונתנו לבחון את הפוטנציאל התרפויטי של תאי ה- AstroRx® שלנו במחלות ניווניות נוספות של מערכת העצבים.”

אודות הניסוי הקליני Phase 1/2a ב-ALS
הניסוי הקליני Phase 1/2a הוא ניסוי פתוח ללא סמיות (Open Label) שבוחן מינונים עולים, לצורך הערכת הבטיחות, הסבילות והיעילות הראשונית של תאי AstroRx® בחולי ALS. הניסוי צפוי לכלול 21 מטופלים והוא נערך במרכז הרפואי הדסה עין כרם, ירושלים. מטרת הניסוי העיקרית הנה הערכת בטיחות המוצר התאי AstroRx® במינונים משתנים: נמוך, בינוני וגבוה (100×106, 250×106 ו- 500×106, בהתאמה) במתן חד-פעמי; כאשר המינון הבינוני יינתן גם בשתי הזרקות עוקבות, בהפרש של 60 ימים ביניהן. מטרתו המשנית של הניסוי כוללת את הערכת יעילות הטיפול התאי. הטיפול ניתן כתוספת לטיפול הרפואי המקובל.

אודות AstroRx®
AstroRx® הוא מוצר תרפויטי המכיל תאים באיכות קלינית המפותח ומיוצר על ידי קדימהסטם במתקני הייצור של החברה העומדים בתקן GMP. המוצר מורכב מתאי אסטרוציטים (תאי התמך של מערכת העצבים) בריאים ומתפקדים שעברו תהליך התמיינות שפותח בחברה מתאי גזע עובריים (human Embryonic Stem Cells – hESC). תפקיד האסטרוציטים הנו להגן על הנוירונים המוטוריים הנפגעים במחלה, דרך מספר מנגנוני פעולה. הטכנולוגיה של החברה מאפשרת הזרקה של תאי AstroRx® אל נוזל חוט השדרה של חולי ALS, במטרה לתמוך בתאים הפגועים של החולה ובכך להאט את קצב התקדמות המחלה ולשפר את איכות ותוחלת החיים של המטופלים. AstroRx® נמצא בטוח ויעיל בניסויים פרה-קליניים וקיבל מעמד של תרופת יתום מה- FDA.

אודות ALS
ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), הנה מחלה סופנית ניוונית של מערכת העצבים המרכזית המתקדמת במהירות ופוגעת בתאי עצב מוטוריים ששולטים בפעילות השרירים. ALS גורמת לחולשת שרירים, אובדן יכולות מוטוריות, שיתוק, בעיות נשימה ולבסוף מוות. תוחלת החיים הממוצעת של חולי ALS היא כ- 2-5 שנים. לפי הערכת ה-  ALS Therapy Development Institute ישנם כ-450,000 חולי ALS ברחבי העולם, מתוכם כ- 30,000 בארה”ב לבדה. על פי ארגון ALS Foundation for Life, עלות הטיפול השנתית הממוצעת לטיפול בחולה ALS בארה”ב מוערכת בכ-200,000 דולר. כלומר, עלות הטיפול השנתית בארה”ב לבדה עבור כלל חולי ה-ALS היא כ-6 מיליארד דולר.

אודות קדימהסטם
קדימהסטם הנה חברה בשלבי פיתוח קליני של תרפיות תאיות (cell therapy), המפתחת ומייצרת מוצרי “מדף” תאיים המבוססים על הפלטפורמה הטכנולוגית של החברה לגידול והתמיינות של תאי גזע עובריים לכדי תאים פעילים באיכות קלינית. AstroRx®, תכנית הפיתוח המובילה של החברה, הינו מוצר תאי המורכב מתאי אסטרוציטים לטיפול ב-ALS, המצוי כעת בניסוי קליני Phase 1/2a. בנוסף, החברה עורכת ניסויים פרה-קליניים ב- IsletsRx, מוצר תאי המורכב מתאי לבלב פעילים לטיפול בסוכרת תלויית אינסולין. קדימהסטם נוסדה על ידי פרופ’ מישל רבל, המדען הראשי של החברה ופרופסור אמריטוס לגנטיקה מולקולרית במכון וייצמן. פרופ’ רבל זכה בפרס ישראל עבור ההמצאה והפיתוח של Rebif®, תרופת בלוקבסטר לטרשת נפוצה הנמכרת ברחבי העולם. קדימהסטם נסחרת בבורסה בתל אביב (ת”א:KDST).

למידע נוסף: https://www.kadimastem.com/

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

 • מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טיפול פומי חדש כנגד ALS (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר טיפול פומי חדש כנגד ALS (מתוך הודעת ה-FDA)

  מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישר את השימוש ב-Edaravone (Radicava ORS) כטיפול פומי למבוגרים עם ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). הטיפול ב- Edaravoneאושר במקור בשנת 2017 כטיפול ל-ALS במתן כעירוי תוך-ורידי. הטיפול ב-Radicava ORS ניתן פומית בבוקר לאחר צום לילה. בדומה למתן התכשיר התוך-ורידי, הטיפול ניתן למשך 14 ימים, לאחר מכן 14 ימים […]

 • טיפול ננו-חלקיקי ב-ALS מראה תוצאות מעודדות (AAN 2022 annual meeting)

  טיפול ננו-חלקיקי ב-ALS מראה תוצאות מעודדות (AAN 2022 annual meeting)

  מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק מחקר חדש שהוצג ב-American Academy of Neurology 2022 annual meeting הראה כי טיפול חדשני לטרשת אמיוטרופית צידית (ALS) המכוון לקידום רה-מיאלינציה הראה סימני יעילות בניסוי בפאזה 2, אם כי הוא לא עמד בתוצא העיקרי של המחקר, שהוא השינוי במדד היחידה המוטורית המסוכמת (MUNIX) מנקודת הבסיס לשבוע 36. […]

 • התקבל מענק להמשך הרצת המחקר הקליני בבני אדם של התרופה ה- AstroRx® לטיפול ב-ALS (הודעת קדימהסטם)

  התקבל מענק להמשך הרצת המחקר הקליני בבני אדם של התרופה ה- AstroRx® לטיפול ב-ALS (הודעת קדימהסטם)

  קדימהסטם מודיעה אישור קבלת מענק מרשות החדשנות לתקציב כולל של כ-10 מיליון שקל, בין היתר, עבור המשך פיתוח פרויקט הדגל של החברה תרפיה תאית לטיפול במחלת ה-ALSהמענק יקדם את החברה בכל מערך הניסויים הנדרשים לקבלת אישורIND  מה-FDA  עבור המוצר פורץ הדרך של החברה לטיפול במחלת ה- ALS  ולניסוי קליני שני נס ציונה, 3 במרץ 2022 […]

 • חוקרות גילו חלבונים בגופנו המסוגלים למנוע תהליכים הגורמים למחלות נוירודגנרטיביות (הודעת הטכניון)

  חוקרות גילו חלבונים בגופנו המסוגלים למנוע תהליכים הגורמים למחלות נוירודגנרטיביות (הודעת הטכניון)

  מחלות נוירודגנרטיביות ובהן אלצהיימר, ALS, הנטינגטון ופרקינסון נובעות מתמותת נוירונים, תאי עצב. תהליך זה מתרחש בדרך כלל כתוצאה מאגרגציה – הידבקות של חלבונים זה לזה באופן היוצר משקע רעיל הממית את התא. אף שעדיין קיימת מחלוקת לגבי הקשר הסיבתי בין התופעות, אגרגציה (הצטברות), של חלבונים נחשבת כיום לסימן ההיכר העיקרי של אותן מחלות. עם זאת, […]

 • היעילות והבטיחות של מתן תוך-ורידי של Edaravone לטיפול ב-ALS (מתוך JAMA Neurol)

  היעילות והבטיחות של מתן תוך-ורידי של Edaravone לטיפול ב-ALS (מתוך JAMA Neurol)

  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי למרות שמתן תוך-ורידי של Edaravone מהווה אפשרות טיפול ישימה ונסבלת היטב כנגד ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), לטיפול אין כל השפעה על מהלך המחלה. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Edaravone מאושר כטיפול לשינוי מהלך המחלה בחולים עם ALS, אך אין עדויות […]

 • משלוח ישיר לתאי העצב: חוקרים בטכניון חיקו את הטבע ופיתחו פלטפורמות זעירות לשיגור תרופות לנוירונים (הודעת הטכניון)

  משלוח ישיר לתאי העצב: חוקרים בטכניון חיקו את הטבע ופיתחו פלטפורמות זעירות לשיגור תרופות לנוירונים (הודעת הטכניון)

  חוקרים בטכניון ועמיתיהם בטקסס פיתחו פלטפורמות זעירות לשיגור תרופות היישר לנוירונים, תאי העצב. טכנולוגיה חדשה זו, שהתפרסמה על שער גיליון Advanced Science, תסייע בעתיד לטיפול במחלות תורשתיות ובמחלות ניווניות כגון אלצהיימר, ALS ופרקינסון כמו גם לטיפול מיידי בפגיעות ראש חמורות. את המחקר הובילו ד”ר אסף זינגר מהפקולטה להנדסה כימית ע”ש וולפסון בטכניון ועמיתיו בבית החולים […]

 • תוצאות מבטיחות לתרופה חדשה כנגד ALS (מתוך כנס ה-ANA)

  תוצאות מבטיחות לתרופה חדשה כנגד ALS (מתוך כנס ה-ANA)

  תכשיר המכוון כנגד ASO (Antisense Oligonucleotide) החוסם את ייצור חלבון SOD1 (Superoxide Dismutase 1) אינו עדיף באופן מובהק על פלסבו בהאטת ההידרדרות התפקודית לאחר שישה חודשים בחולים עם ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) ומוטאציית SOD1, כך עולה מתוצאות מוקדמות ממחקר בשלב 3, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי ה-146 של ה-American Neurological Association. בכל שנה מאובחנים בארצות […]

 • מה בין פרופיל השומנים ובין הסיכון ל-ALS? (מתוך Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry)

  מה בין פרופיל השומנים ובין הסיכון ל-ALS? (מתוך Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry)

  רמות גבוהות של חלקיקי HDL (High-Density Lipoprotein) ו-ApoA1 (Apolipoprotein A1) מלוות בסיכון מופחת ל-ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. מחקרים קודמים זיהו קשר בין מדד מסת גוף, פעילות גופנית, סוכרת ומחלות לב וכלי דם ובין הבדלים בסיכון להתפתחות ALS. עוד יש עדויות לסיכון […]

 • חוקרים זיהו מדד סיכון גנטי חדש ל-ALS (מתוך Neurology)

  חוקרים זיהו מדד סיכון גנטי חדש ל-ALS (מתוך Neurology)

  מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Neurology עולה כי קיימת קורלציה בין וריאנטים בגן TP73 ובין הסיכון ל-ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis), ממצאים המרמזים לחשיבות מוות תאי בפתולוגיה של ALS. ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ALS משפחתי אחראי ל-15% מהמקרים של ALS ולרוב מוגדר בנוכחות לפחות קרוב משפחה בדרגה ראשונה עם המחלה. עם זאת, ישנם גנים רבים […]