הבדלים מגדריים בסיכון לתמותה עקב סרטן שד (JAMA Oncol)

בגברים עם אבחנה של סרטן שד תועד סיכון גבוה יותר לתמותה מהמחלה, בהשוואה לנשים עם המחלה הממארת, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology. עיקר העליה בסיכון לתמותה נקשר עם המאפיינים הקליניים של החולים ותת-טיפול בגברים עם סרטן שד, אשר הובילו לעליה של מעל 60% בסיכון לתמותה.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה מ-16,000 גברים ו-1.8 מיליון נשים עם סרטן שד ממאגר National Cancer Database. מהנתונים עלה כי לאורך חציון מעקב של למעלה מארבע שנים, בגברים תועד סיכון מתוקן גבוה ב-19% לתמותה, בהשוואה לנשים.

מהנתונים עלה כי בהשוואה לנשים, גברים אובחנו בשיעור גבוה יותר של סרטן שד בשלב-מאוחר, קיבלו טיפול הורמונאלי בשכיחות נמוכה יותר, כמו גם טיפול אנדוקריני בשכיחות נמוכה יותר למחלה חיובית לקולטנים לאסטרוגן או לקולטנים לפרוגסטרון.

באופן כולל, שיעורי התמותה של גברים היו גבוהים יותר בכלל שלבי סרטן שד, בהשוואה לנשים. שיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 45.8% בגברים, בהשוואה ל-60.4% בנשים. התוצאות הגרועות יותר בגברים תועדו הן בהערכת ההישרדות לאחר שלוש שנים (86.4% לעומת 91.7%, p<0.001) והן לאחר חמש שנים (77.6% לעומת 86.4%, p<0.001), ללא תלות בשלב המחלה, מצב קולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון, שנת אבחנה ומחלות רקע.

החוקרים כותבים כי בגברים תועדו שיעורי תמותה גבוהים יותר מנשים. עם זאת, הם מצאו כי עודף התמותה בגברים אינו מוסבר באופן מלא ע”י השיעורים הגבוהים יותר של תמותה בגברים באופן כולל. לדוגמא, בקרב חולים עם מחלה בשלב I, לאחר תקנון לגורמים קליניים וגורמים הקשורים בטיפול, הקשר בין מגדר ובין תמותה היה בולט יותר במהלך שלוש השנים הראשונות (יחס סיכון של 1.41), בהשוואה למצב מאוחר יותר (יחס סיכון של 1.12). בחולים עם מחלה בשלב III, קשרים אלו היו הפוכים.

באופן כללי, המאפיינים הקליניים של החולים ותת-טיפול בגברים עם סרטן שד הובילו לעליה של 63.3% בסיכון לתמותה.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים קליניים המתמקדים באופן ספציפי בגברים עם סרטן שד, במטרה להבין טוב יותר כיצד לטפל במקרים אלו, לסייע בהליכי קבלת החלטות ושיפור התוצאות.

JAMA Oncol 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים