משפחה

האם אופן ההליכה עשוי לסייע בזיהוי דמנציה על-רקע מחלת אלצהיימר? (Alzheimer & Dementia)

למחלת אלצהיימר ולמחלה של גופיפי לואי ליקוי ייחודי בהליכה, אשר עשוי לשקף את הפתולוגיה ברקע, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Alzheimer’s & Dementia. בהשוואה לחולים עם מחלת אלצהיימר, חולים עם מחלה של גופיפי לואי משנים את זמן הצעד ואינם סימטריים בזמן תנועה.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה כי לדמנציה חותמת ייחודית של ליקוי בהליכה, אשר משקף את הפתולוגיה ברקע. הם התמקדו בשני תתי-סוגים של דמנציה: מחלת אלצהיימר ומחלה של גופיפי לואי ובחנו את החשיבות של התפקוד הקוגניטיבי בליקוי בהליכה.

המחקר כלל חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל או דמנציה משנית למחלת גופיפי לואי (45 חולים) ומחלת אלצהיימר (36 חולים), כמו גם 29 קשישים ששימשו כביקורות.

מסלול הליכה שימש לכימות 16 מאפייני הליכה, המשקפים חמישה תחומים בלתי-תלויים של תנועה במרחב (מהירות, קצב, שונות, אסימטריה ובקרת תנוחה).

בקרב חולים עם דמנציה של גופיפי לואי תועדו ליקויים גדול יותר באסימטריה ושונות בהליכה, בהשוואה לאלו עם מחלת אלצהיימר; בשתי הקבוצות תועד ליקוי גדול יותר בקצב ובשונות בהליכה, בהשוואה לביקורות. הפרעה בתפקוד ניהולי סיפקה הסבר ל-11% מההבדלים בשונות בהליכה בחולים עם דמנציה של גופיפי לואי, בעוד שליקוי קוגניטיבי גלובאלי סיפק הסבר ל-13.5% מהשונות בחולים עם מחלת אלצהיימר; לאור זאת, ליקויים בהליכה עשויים לשקף פרופיל קוגניטיבי ספציפי למחלה.

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את הקשר בין מודל הליכה תקף עם רשתות עצביות.

ממצאי המחקר תומכים בתיאוריה של אינטראקציה בין רשתות מוטוריות וקוגניטיביות, כאשר הקשר בין תפקוד קוגניטיבי והליכה עשוי לשקף בקרה קוגניטיבית על רשתות מוטוריות. חותמות ייחודיות של הליכה עשויות לשקף הבדלים בדפוס הפתולוגיות באזורים עצביים הקשורים בתפקוד מוטורי וקוגניטיבי.

Alzheimer & Dementia 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים