משפחה

ביקורת קשה של המועצה המדעית להפחתת נזקי העישון בישראל על כוונת משרד הבריאות לאסור השיווק של סיגריות אלקטרוניות

בהמשך להודעת משרד הבריאות על ההחלטה לשקול איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל,  הודעה שקיבלה תמיכה גורפת גם מאיגוד רופאי בריאות הציבור, האגודה למלחמה בסרטן, ואיגודים נוספים , נשלח למנכ”ל משרד הבריאות מכתב מאת חברי המועצה המדעית רפואית לקידום האיוד והפחתת נזקי העישון בישראל (שהוקמה ע”י חברת ג’ול) , שבראשה עומדים פרופ’ יהודה אדלר ופרופ’ מוטי רביד, אשר מבקר בחריפות את החלטת המשרד.

לדעת חברי המועצה , הודעת המשרד המגיעה בעקבות דיווחים על מקרי תחלואה ואף 8 מקרי תמותה בארה”ב על רקע שימוש במכשירי איוד (שקשורים לדעת הכותבים כמעט בוודאות לשימוש בחומרים אסורים) לוקה בפופוליזם ומתעלמת מהעובדה שמידי שנה מתים כ-8,800 אנשים בישראל על רקע עישון סיגריות בעירות (שבאופן אבסורדי אין אף גורם בריאות שדורש את איסור השיווק שלהן…) , בעוד שהשימוש בסיגריות אלקטרוניות עשן מסייע למעשנים רבים להיגמל מעישון סיגריות בעירות, ומכך שאיגודים מקצועיים בינ”ל ורשויות בריאות מובילות בעולם  קבעו באופן חד משמעי ששימוש בסיגריות אלקטרוניות כתחליף לעישון קשור לסיכון מופחת לתחלואה הקשורה לעישון. 

באשר לטענה לפיה סיגריות אלקטרוניות מושכות בני נוער וצעירים אשר אינם מעשנים סיגריות בעירות – המועצה תומכת בפיקוח הדוק והגבלות על שיווק ושימוש ע”י בני נוער. עם זאת, לטענת המועצה העדויות ממקומות כמו אנגליה מראות שהגידול בשימוש בסיגריות אלקטרוניות באוכלוסייה זו הוא מינורי בלבד.

המועצה מסיימת את מכתבה כך :

“הצו המוצע, העומד בסתירה ישירה עם הראיות המדעיות המצטברות אודות ההשפעה של מוצרי איוד למעשנים מבוגרים על בריאות הציבור, מעלה את השאלה מדוע מדינת ישראל חיה בשלום עם המצאות – סיגריות על המדפים, כאשר אנו יודעים שהן הורגות כ- 24 ישראלים ביום, וכ- 8,800 בשנה?אנו מבקשים מכם לעמוד על משמר האינטרס הציבורי במיוחד בעת הזו. לציבור אין על מי לסמוך בימים אלה פרט לפקידים מקצועיים הנושאים משרות בכירות במגזר הציבורי אשר יפעלו לשמירת האינטרסים שלו. לנו ברור כשמש שסיגריות אלקטרוניות מזיקות פחות מסיגריות בוערות ולכן יש לעודד שימוש בהם למעשנים בגירים ובמקביל יש להפעיל רגולציה תקיפה שתנקטו נגד הסיגריות הבוערות וכנגד כניסתם של בני נוער וצעירים לאוכלוסיית המעשנים.”

למכתב המלא  

הערת המערכת : מדובר בסוגיה מהותית וחשובה ביותר מבחינת בריאות הציבור. לאור המחלוקת כפי שבאה לידי ביטוי במכתב זה, וכפי שקיימת בין רשויות בריאות שונות בעולם, אנו מבקשים לבדוק כאן את עמדות הקהילייה הרפואית בישראל. 

מהי עמדתך בסוגיית הסיגריות האלקטרוניות ?


  • תומך בעמדת משרד הבריאות – היינו לאסור על שימוש בסיגריות אלקטרוניות

  • מתנגד לעמדת משרד הבריאות ותומך בגישה המקובלת באנגליה – עידוד מעשנים שאינם מצליחים/מעוניינים להיגמל לעבור לאיוד

לכניסה לסקר

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים