משפחה

סידן במזון או בצורת תוספים בטוח לשימוש בנשים לאחר-מנופאוזה (מתוך כנס ה-ASBMR)

בצל המחלוקת הגוברת אודות הסיכונים והיתרונות של תוספי סידן, במחקר אקראי חדש בנשים לאחר-מנופאוזה נערכה השוואה בין סידן בתזונה לעומת תוספי סידן לאורך שנה אחת, כאשר מהנתונים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Bone and Mineral Research עולה כי אין הבדלים במדדי הסיכון הקרדיווסקולארי בין שתי הגישות וכי הסיכון הנ”ל לא היה שונה בהשוואה לקבוצת ביקורת.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את התוצאות הוסקולאריות של 121 נשים בריאות לאחר-מנופאוזה, ארש חולקו באקראי למשך 12 חודשים לצריכת 1,200 מ”ג סידן במזון (48 נשים), 750 מ”ג של תוספי סידן-ציטרט עם ייעוץ להגבלת צריכה תזונתית של סידן ל-450 מ”ג, כך שהסך הכולל יהיה 1,200 מ”ג (47 נשים); או קבוצת ביקורת, אשר לא קיבלה כל התערבות (26 נשים). לכל הקבוצות ניתנו תוספי ויטמין D בסך כולל של 800 יחידות בינלאומיות ביום.

החוקרים לא זיהו הבדלים במאפיינים הבסיסיים בין שלוש הקבוצות, כאשר הגיל הממוצע עמד על 60.5 שנים, מדד מסת גוף עמד על 25.7 ק”ג למטר בריבוע, לחץ הדם הממוצע עמד על 112 מ”מ כספית (סיסטולי) ו-72 מ”מ כספית (דיאסטולי), עם צריכת סידן יומית בתזונה של 851 מ”ג/יום. במהלך המחקר, חלב ומוצרי חלב היו המקור העיקרי לסידן.

לאחר 12 חודשים לא תועדו הבדלים מובהקים בין הקבוצות בתוצא העיקרי שינוי בcfPWV (Cartoid Femoral Pulse Wave Velocity) ועובי CIMT (Carotid Intima-Media Thickness), מדדים עיקריים של בריאות וסקולארית.

בנוסף, לא תועדו הבדלים בין הקבוצות ברמות ליפופרטואינים, CRP ולחץ דם סיסטולי לאחר שנה אחת של מעקב. לאחר שנה אחת, רמות כולסטרול כולל ולחץ דם דיאסטולי היו מעט גבוהות יותר, אך באופן מובהק סטטיסטית, בקבוצת הביקורת, בהשוואה לשתי קבוצות ההתערבות.

ההיענות לפרוטוקול המחקר הייתה מצוינת בכל הקבוצות ולא תועדו שינויים בקבוצת הביקורת בהיקף צריכת סידן או וויטמין D לאורך תקופת המחקר.

לא תועדו הבדלים באירועים חריגים בין הקבוצות, למעט עצירות ובחילות, אשר היו מעט נפוצות יותר בקבוצת תוספי הסידן, כפי שניתן היה לצפות עם נטילת תוספים אלו.

החוקרים מציינים כי המחקר לא היה בעל עוצמה מספקת לזיהוי הבדלים קטנים בין הקבוצות וכן מדגישים את משך המעקב הקצר וגודל המדגם הקטן, אשר מהווים מגבלות של המחקר.

מתוך כנס ה-ASBMR

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים