משפחה

טיפול רציף בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים לטיפול ב-Ankylosing Spondylitis מלווה בסיכון מוגבר ליתר לחץ דם (Arthritis Care & Research)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research עולה כי טיפול רציף בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs) מלווה בעליה של 12% בסיכון להתפתחות יתר לחץ דם בחולים עם Ankylosing Spondylitis, בהשוואה לחולים אשר קיבלו טיפול לא-רציף או אלו שלא נטלו תרופות אלו.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין טיפול ב-NSAID ובין היארעות יתר לחץ דם באוכלוסיית חולים עם Ankylosing Spondylitis. מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל חולים עם Ankylosing Spondylitis אשר נבדקו אחת ל-4-6 חודשים. יתר לחץ דם הוגדר על-פי דיווח המטופלים; נטילת טיפול תרופתי כנגד יתר לחץ דם, או שני ביקורים עוקבים בהם נמדד לחץ דם סיסטולי של 140 מ”מ כספית ומעלה, או לחץ דם דיאסטולי של 90 מ”מ כספית ומעלה.

מבין 1,282 חולים, ב-628 חולים (72% גברים, גיל ממוצע של 39 שנים) לא היה ידוע על יתר לחץ דם בתחילת המחקר והם היו במעקב לאורך לפחות שנה אחת ונכללו בניתוח הנתונים. מבין אלו, 200 משתתפים נטלו NSAID באופן רציף.

במהלך המעקב, 129 חולים אובחנו לראשונה עם יתר לחץ דם. לאחר תקנון למשתנים אחרים, טיפול רציף ב-NSAID לווה בעליה של 12% בסיכון להיארעות יתר לחץ דם (יחס סיכון של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.04-1.20), בהשוואה לאלו שלא נטלו NSAID באופן רציף או לא נטלו כלל את התרופות. הקשר לא היה שונה בין תתי-קבוצות חולים לפי גיל, מדד מסת גוף, שימוש בתרופות ביולוגיות, או פעילות המחלה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי באוכלוסיית חולים עם Ankylosing Spondylitis, טיפול רציף ב-NSAID מלווה בעליה של 12% בסיכון לאבחנה חדשה של יתר לחץ דם, בהשוואה לחולים אשר לא נוטלים כלל את הטיפול הנ”ל, או אלו הנוטלים טיפול זה באופן לא-רציף.

Arthritis Care & Research 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים