משפחה

תוצאות גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס להקלה על מיגרנה וסטיבולארית (Neurology)

שפורסם בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולות עדויות ראשוניות לפיהן גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס עשוי להקל במהירות על ורטיגו וכאבי ראש בחולים עם התקף מיגרנה וסטיבולארית.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לדווח על התועלת של גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס כטיפול להתקף מיגרנה וסטיבולארית. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי, שכלל סקירת רשומות רפואיות של חולים עם מיגרנה וסטיבולארית אשר טופלו באמצעות גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס במרכז יחיד, בתקופה שבין נובמבר 2017 ועד ינואר 2019.

מדגם המחקר כלל 18 חולים (16 נשים) בגיל ממוצע של 45.7 שנים; מבין אלו, 14 חולים קיבלו טיפול להתקף מיגרנה וסטיבולארית וארבעה חולים טופלו בשל סחרחורות מטרידו עם PPPD (Persistent Perceptual Postural Dizziness). החולים דירגו את חומרת התסמינים הוסטיבולאריים וכאבי הראש באמצעות סולם VAS (Visual Analog Scale) לפני ואחרי גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס.

בקרב חולים עם התקף מיגרנה וסטיבולארית תועד שיפור בורטיגו ב-13 מבין 14 חולים (הפוגה מלאה בשני חולים, שיפור של לפחות 50% בחמישה חולים). עוצמת הורטיגו עמדה בממוצע על 5.2 לפני גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס ועל 3.1 לאחר הטיפול; הירידה הממוצעת בעוצמת הורטיגו עמד על 46.9%.

חמישה חולים חוו כאבי ראש עם התקף מיגרנה וסטיבולארית; כולם דיווחו על שיפור לאחר גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס. החומרה הממוצעת של הכאב עמדה על 6 נקודות טרם הטיפול ועל 2.4 נקודות לאחר גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס; הירידה הממוצעת בעוצמת כאבי ראש עמדה על 63.3%. כל ארבעת החולים שהשלימו גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס בשל PPPD דיווחו כי לא הייתה לטיפול כל תועלת.

ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים נוספים, אקראיים ומבוקרים, להערכת תוצאות גירוי לא-פולשני של עצב הואגוס לטיפול במיגרנה וסטיבולארית.

Neurology 2019

לידיעה ב-MedPage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים