משפחה

גלי חום והזעות לילה בנשים לאחר-מנופאוזה עשויים להעיד בעיות לבביות (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-NAMS)

גלי חום והזעות לילה נחשבים לרוב תסמינים שפירים אשר נשים נדרשות לעבור בעקבות שינויים הורמונאליים הקשורים במנופאוזה. עם זאת, מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-North American Menopause Society עולה כי התסמינים הללו עשויים למעשה להעיד על בעיות לבביות.

מחקר SWAN (Study of Women’s Health Across the Nation), אשר אסף נתונים במשך למעלה משני עשורים, סיפק הזדמנות לחוקרים לבחון את הקשר הנ”ל. המשתתפות היו בגילאי 42-52 שנים בעת הגיוס למחקר, לפני-מנופאוזה או סביב-מנופאוזה, עם רחם שמור ולפחות שחלה אחת ולא נטלו טיפול הורמונאלי.

במהלך ביקורים שנתיים במרפאה, הנשים דיווחו על אבחנה של אוטם לבבי, אירוע מוחי, אי-ספיקת לב, התערבות כלילית מילעורית וניתוח מעקפים. החוקרים אישרו אבחנות אלו בתת-קבוצה של משתתפות ע”י בחינת התיקים הרפואיים. הנשים גם השלימו שאלונים אודות תדירות גלי חום והזעות לילה במהלך השבועיים הקודמים.

מבין 3,272 נשים שנכללו בניתוח הנתונים הסופי, 231 נשים (7.1%) חוו אירוע קרדיווסקולארי במהלך 22 שנות מעקב.

365 הנשים שדיווחו בתחילת המחקר על תסמינים וזו מוטוריים תדירים לפחות שישה אירועים של גלי חום או הזעות לילה בשבועיים האחרונים היו בסיכון גבוה יותר מכפליים לאירוע קרדיווסקולארי, בהשוואה ל-1,986 הנשים שלא סבלו מתסמינים וזו מוטוריים (יחס סיכון של 2.16, p<0.001).

סיכון זה היה גבוה יותר ב-51% בקבוצת הנשים עם אירועים תדירים, בהשוואה לנשים ללא תסמינים אלו, כאשר החוקרים תקננו לגורמי סיכון קרדיווסקולאריים ומאפיינים דמוגרפיים (יחס סיכון של 1.51, p<0.05), דוגמת מספר הביקורים, רמת השכלה, נטל כלכלי, מצב מנופאוזה, הרגלי עישון, פעילות גופנית, לחץ דם, מדד מסת גוף, פרופיל שומנים, תנגודת לאינסולין והתחלת טיפול הורמונאלי לאחר הגיוס למחקר.

בקרב נשים שדיווחו בתחילת המחקר על 1-5 אירועים של גלי חום או הזעות לילה במהלך השבועיים הקודמים, לא תועדה עליה משמעותית בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים. עם זאת, הסיכון הקרדיווסקולארי היה גבוה ב-80% בנשים שדיווחו על אירועים וזו מוטוריים תדירים בלפחות רבע מהביקורים במרפאה, בהשוואה לנשים אסימפטומטיות (יחס סיכון של 1.8, p<0.0001).

חלק מהנשים החלו טיפול הורמונאלי במהלך המחקר, אך כאשר החוקרים תיקננו לטיפול הורמונאלי או הוציאו מניתוח הנתונים נשים אלו, הממצאים נותרו ללא שינוי.

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-NAMS

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים