משפחה

המלצה לתוספי אומגה-שלוש כתוספת לטיפול כנגד דיכאון מג’ורי (Psychother Psychosom)

הנחיות חדשות מטעם ה-International Society for Nutritional Psychiatry Research) ממליצות על מתן חומצות שומן רב-בלתי-רוויות אומגה-שלוש כתוספת טיפול כנגד הפרעת דיכאון מג’ורי, כך מתפרסם במאמר חדש בכתב העת Psychotherapy and Psychosomatics.

ההנחיות מדגישות את חשיבות אבחנה קלינית מדויקת והערכה פסיכו-פתולוגית מבוססת-מדדים כאשר ממליצים על תוספת אומגה-שלוש לדיכאון. המומחים מציינים כי יש בסיס עדויות גדל המצביע על יעילות תוספים אלו בשילוב עם טיפול להפרעת דיכאון מג’ורי. הכותבים מציינים כי מדובר בטיפול בטוח ויעיל המאיץ את ההשפעה של נוגדי-דיכאון בעת התחלת טיפול ומגביר את הטיפול הקיים בנוגדי-דיכאון כאשר התועלת אינה מספקת.

בכל הנוגע לפורמולה ולמינון, ההנחיות ממליצות על EPA (Eicosapentaenoic Acid) טהור או על משלב EPA עם DHA (Docosahexaenoic Acid), עם סך EPA החל מלפחות 1 גרם/יום ועד 2 גרם/יום למשך לפחות שמונה שבועות. חשוב מכך, הכותבים מציינים כי איכות חומצות שומן אומגה-שלוש עשויה להשפיע על הפעילות התרפויטית.

ההנחיות גם תומכות באומגה-שלוש כטיפול מונע אפשרי באוכלוסיות בסיכון גבוה, בנוסף לטיפול סטנדרטי. ניתן להאריך את משך הטיפול ולכלול טיפול אחזקה במטרה למנוע הישנות.

יש לעקוב אחר תופעות לוואי אפשריות, דוגמת הפרעות גסטרואינטסטינאליות ועוריות וכן להשלים פאנל מטבולי מקיף במהלך הטיפול.

הכותבים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת התאמה אישית של הטיפול באומגה-שלוש בתתי-קבוצות של חולים עם הפרעת דיכאון מג’ורי עם אינדקס אומגה-שלוש נמוך, או בנוכחות רמות גבוהות של סמני דלקת.

Psychother Psychosom. Published online September 3, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים