משפחה

תועלת הישרדותית לטיפול במעכבי CDK4/6 בנשים עם סרטן שד (מתוך הכנס השנתי מטעם ESMO)

מנתוני מחקר MONARCH-2 ו-MONALEESA-3 עולה שיפור בהישרדות הכללית עם טיפול במעכבי CDK4/6 (Cyclin-Dependent Kinase), Abemaciclib ו-Ribociclib (קיסקלי). הנתונים החדשים תומכים בתוספת תרופות אלו לטיפול אנדוקריני בטיפול בנשים עם סרטן שד מתקדם עם עדות לקולטנים להורמונים, ללא HER2 (Human Epidermal Receptor).

מתוצאות מחקר MONARCH-2 עלה כי לאחר חציון מעקב של כארבע שנים (47.7 חודשים), נשים עם סרטן שד מתקדם חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2 שרדו לאורך תקופה ארוכה יותר משמעותית עם משלב Abemaciclib ו-Fulvestrant. חציון ההישרדות הכוללת עמד על 46.7 חודשים עם הטיפול המשולב, לעומת 37.3 חודשים עם Fluvestrant בלבד (יחס סיכון של 0.757, p=0.0137). ההבדל בהישרדות הכוללת היה מובהק סטטיסטית ובעל משמעות קלינית.

המסר העיקרי העולה מהמחקר וממחקרים דומים אחרים, הוא כי מעכבי CDK4/6 מובילים להארכה משמעותית בהפוגה של חלק מהנשים ומובילים לשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת. לאור זאת, סביר מאוד לשקול טיפולים אלו כאפשרויות טיפול סטנדרטי בנשים עם סרטן שד גרורתי.

תועלת דומה של טיפול משולב הודגמה עם Ribociclib ו- Fulvestrantבמחקר MONALEESA-3. לאחר חציון מעקב של 39.4 חודשים, חציון ההישרדות הכוללת טרם נקבע עם הטיפול המשולב ועמד על 40 חודשים בנשים שטופלו ב- Fulvestrantבלבד (יחס סיכון של 0.724, p=0.00455).

החוקרים טוענים כי מדובר בממצאים משמעותיים, העשויים לשנות את המלצות הטיפול בנשים אלו, כאשר כעת נראה כי בנשים עם סרטן שד מתקדם ישנה תועלת הישרדותית לטיפול ב-Ribociclib מלכתחילה עם הופעת הישנות, גם אם הן לא קיבלו כל טיפול אנדוקריני קודם בעת ההתייצגות עם מחלה גרורתית.

שני המחקרים כללו אוכלוסיית נשים שונה, במחקר MONARCH-2 נכללו נשים לפני-מנופאוזה, סביב מנופאוזה ולאחר-מנופאוזה, בעוד שבמחקר MONALEESA-3 נכללו רק נשים לאחר-מנופאוזה. עם זאת, במחקר נפרד (MONALEESA-7) דווח על תוצאות חיוביות מבחינת ההישרדות הכללית בנשים לפני-מנופאוזה עם סרטן שד מתקדם חיובי לקולטנים להורמונים ושלילי ל-HER2, אשר טופלו במשלב Ribociclib עם Fulvestrant.

משני מחקרי MONALEESA עולה תועלת עקבית ומשמעותית לשילובים שונים של טיפול אנדוקריני, ללא תלות בשלב המנופאוזה.

מתוך הכנס השנתי מטעם ESMO

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים