משפחה

האם נוגדי-דיכאון בטוחים לשימוש או כרוכים בסיכון בריאותי? (JAMA Psychiatry)

אין עדויות משכנעות התומכות בטענות לפיהן נוגדי-דיכאון מלווים בסיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית גדולה של 45 מטה-אנליזות, אשר פורסמה בכתב העת JAMA Psychiatry וקבעה כי אין הוכחות התומכות בטיעונים אלו.

נוגדי-דיכאון מהווים את התרופה השלישית בשכיחותה הנמכרת עם מרשם רופא בארצות הברית, כאשר כ-10% מהמבוגרים נוטלים לפחות נוגד-דיכאון אחד. עם זאת, הבטיחות של נוגדי-דיכאון היוותה מוקד לדיון נרחב. מטה-נליזות סיפקו עדויות סותרות אודות הבטיחות של התרופות והמהימנות של הממצאים לא נבחנה בצורה כמותית עד כה.

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Scopus ו-PsycINFO לזיהוי מטה-אנליזות של מחקרים תצפיתיים, אשר בחנו את הקשר בין שימוש בנוגדי-דיכאון וסיבוכים רפואיים. הם בחנו את העדויות מ-45 מטה-אנליזות שכללו למעלה מ-1,000 מחקרים תצפיתיים, אשר כללו קבוצות גיל שונות, מחלות פסיכיאטריות נרחבות וסיבוכים רפואיים שונים.

מהנתונים עלו עדויות משכנעות לקשר בין טיפול בתרופות ממשפחת SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor) ובין ניסיון אובדני או השלמת אובדנות בקרב ילדים ומתבגרים וקשר בין SSRI או נוגדי-דיכאון במהלך ההיריון ובין סיכון מוגבר לאוטיזם בצאצא. עם זאת, לאחר ניתוח רגישות שכלל תקנון לערפלנים, אף אחד מהקשרים הללו לא נותר בדרגת עדויות משכנעות.

הממצאים רמזים ל-21 קשרים נוספים בין שימוש בנוגדי-דיכאון ובין סיבוכים רפואיים, עדות חלשה ל-39 קשרים והעדר עדות ל-46 קשרים אחרים.

זוהו עדויות מרמזות מאוד לקשר בין שימוש בנוגדי-דיכאון ובין סיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים, כולל הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות בילדים, התפתחות קטרקט, דימום חמור בכת אתר, דימום ממערכת העיכול העליונה, דמם לאחר-לידה, לידה מוקדמת, מדד אפגר נמוך יותר לאחר 5 דקות, שבר אוסטיאופורוטי וסיכון לשבר ירך.

החוקרים ציינו כי למרות שלא הוכח קשר ברור, בהחלט יש מקום לשקול את הנושא בכל מקרה לגופו. חשוב לציין כי אין עדויות ממחקרים קליניים אקראיים אודות הסיבוכים הרפואיים ארוכי הטווח והם לא יכלו לבחון מספר נוגדי-דיכאון חדשים יותר בשל זמינות מוגבלת של הנתונים.

JAMA Psychiatry. Published online October 2, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים