מחלה פנאומוקוקלית פולשנית בילדים מרמזת לחסר חיסוני (JAMA Pediatr)

מחלה פנאומוקוקלית פולשנית בילדים ללא גורמי סיכון ידועים עשויה להעיד על חסר חיסוני ראשוני (Primary Immunodeficiency), כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית חדשה, שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

במסגרת הסקירה ביקשו החוקרים לבחון את הנתונים בספרות הרפואית אודות שיעורי הימצאות חסר חיסוני ראשוני בילדים מתחת לגיל 18 שנים, אשר התייצגו עם מחלה פנאומוקוקלית פולשנית וללא גורמי סיכון אחרים. לצורך כך, הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Medline והתמקדו במאמרים שדיווחו על נתונים מקוריים אודות חסר חיסוני בילדים עם הוכחה מיקרוביולוגית למחלה פנאומוקוקלית פולשנית.

מבין 6,022 ילדים עם מחלה פנאומוקוקלית פולשנית ראשונית, חסר חיסוני ראשוני זוהה בשיעור שנע בין 1.3% (5 מבין 393 ילדים) ועד 10.5% (17 מבין 162 ילדים) בכלל הילדים. בילדים מעל גיל שנתיים עם מחלה פנאומוקוקלית פולשנית, שיעור המקרים של חסר חיסוני ראשוני עמד על 26.4% (14 מבין 53 ילדים). שיעורים גבוהים יותר של חסר חיסוני ראשוני, עד 66.7% (10 מבין 15 ילדים) זוהו בילדים עם מחלה פנאומוקוקלית פולשנית חוזרת.

חסר נוגדנים היה החסר החיסוני הנפוץ ביותר שזיהו החוקרים, לאחריו חסר מרכיב במערכת המשלים, חסר טחול ופגמים נדירים יותר במעבר אותות תאי T. אתר הזיהום היה סמן חשוב לסיכון לחסר חיסוני ראשוני ברקע, כאשר הסיכון הגבוה ביותר לחסר חיסוני ראשוני תואר בילדים עם דלקת קרום המוח או דלקת ריאות עם סיבוכים.

ממצאי המחקר מציעים כי מחלה פנאומוקוקלית פולשנית, ובפרט מקרים חוזרים של מחלה זו, עשויה להעיד על חסר חיסוני ראשוני בילדים ללא גורמי סיכון אחרים למחלה הזיהומית. עוד עולה מהנתונים כי בילדים עם הישנות מחלה פנאומוקוקלית פולשנית ובילדים מעל גיל שנתיים עם דלקת קרום המוח או דלקת ריאות עם סיבוכים על-רקע זיהום בפנאומוקוק יש להשלים הערכה של תפקוד מערכת החיסון.

JAMA Pediatr 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים