משפחה

טיפול אנטיביוטי ארוך-טווח עשוי להקל על תסמיני Primary Ciliary Dyskinesia (מתוך כנס מטעם ה-ERS)

בחולים עם דיסקינזיה ריריתית ראשונית (Primary Ciliary Dyskinesia, או PCD), טיפול אחזקה רציף ב-Azithromycin (אזניל) מפחית את שיעור ההתקלחויות בהיקף של 50%, כך עולה מתוצאות מחקר BESTCILIA, שפורסמו במהלך כנס מטעם ה-European Respiratory Society.

מחקר BESTCILIA היה מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 90 חולים מרחבי אירופה, אשר היו בגילאי 7-50 שנים ונשאו אבחנה מאושרת של PCD. 49 חולים טופלו ב-Azithromycin במינון 250 או 500 מ”ג, שלוש פעמים בשבוע למשך שישה חודשים, 41 חולים קיבלו טיפול-דמה. החולים השלימו הערכה כל חודשיים.

לאחר שישה חודשים, שיעור ההתלקחויות היה נמוך יותר משמעותית בקבוצת הטיפול האנטיביוטי, בהשוואה לקבוצת הפלסבו (יחס סיכויים של 0.46, p=0.006) עם שיעור נמוך יותר משמעותית של זני חיידקים פתוגניים בכיח (שיעור יחסי של 0.39, p=0.0002). בנוסף, שיעור גבוה יותר של חולים שקיבלו טיפול אנטיביוטי, בהשוואה למטופלים בפלסבו, שרדו ללא התלקחויות (60% לעומת 40%).

שיעור ההתלקחויות פחת במחצית, כאשר בשיעור גבוה יותר של חולים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת, לא תועדו כלל התלקחויות. הטיפול גם לווה בהארכה משמעותית של מרווח הזמן עד להתלקחות הריאתית.

החוקרים מסבירים כי הטיפול עשוי להיות יעיל במיוחד באוכלוסיות חולים מסוימות. עם זאת, לא כל חולה יכול לקבל טיפול אחזקה, כאשר בחלק מהחולים עם PCD התפקוד הריאתי תקין והם אינם סובלים מתסמינים רבים של המחלה.

עוד מציינים החוקרים כי לא ידוע עדיין אם טיפול לאורך למעלה משישה חודשים ידגים תועלת כלשהי והם קוראים להשלים מחקרים ארוכים יותר במטרה לקבוע אם עדיין תהיה תועלת גם לאחר שנתיים.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מצביעים על התועלת של טיפול אחזקה ב-Azithromycin בחולים אלו.

מתוך כנס מטעם ה-ERS

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים