משפחה

הערכת התועלת של תוספת Durvalumab לטיפול מבוסס פלטינום ו-Etoposide כנגד סרטן ריאות בשלב מתקדם (The Lancet)

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תוספת Durvalumab (אימפינזי) לטיפול קו-ראשון מבוסס פלטינום ו-Etoposide (אטופוסיד) בחולים עם SCLC (Small Cell Lung Cancer) בשלב מתקדם, הובילה לשיפור ההישרדות הכללית.

במסגרת מחקר CASPIAN ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של Durvalumab, עם או בלי Tremelimumab, בשילוב עם Etoposide ו-Cisplatin/Carboplatin בחולים עם SCLC בשלב מתקדם, אשר לא קיבלו טיפול קודם.

החוקרים השלימו מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 3, אשר נערך ב-209 אתרים ב-23 מדינות. מדגם המחקר כלל מבוגרם עם SCLC בשלב מתקדם, אשר לא קיבלו טיפול קודם. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1:1 למשלב Durvalumab עם משלב פלטינום ו-Etoposide; Durvalumab עם Tremelimumab עם משלב פלטינום ו-Etoposide; או פלטינום ו-Etoposide בלבד. תוצא הסיום העיקרי היה הישרדות כוללת בניתוח לפי כוונה לטפל. במאמר הנוכחי מדווחים החוקרים על תוצאות השוואת Durvalumab עם פלטינום ו-Etoposide, בהשוואה לטיפול בפלטינום ו-Etoposide בלבד, על-סמך ניתוח ביניים שתוכנן מראש.

מדגם המחקר כלל 268 חולים שחולקו לטיפול ב- Durvalumab עם פלטינום ו-Etoposide ו-269 חולים שטופלו בפלטינום ו-Etoposide בלבד. מהנתונים עלה כי תוספת Durvalumab לוותה בשיפור משמעותי בהישרדות הכללית, עם יחס סיכון של 0.73 (רווח בר-סמך 95% של 0.59-0.91, p=0.0047); חציון ההישרדות הכולל עמד על 13.0 חודשים בקבוצה שטופלה ב- Durvalumab עם פלטינום ו-Etoposide, בהשוואה ל-10.3 חודשים ללא תוספת Durvalumab. לאחר 18 חודשים, 34% לעומת 25% מהחולים נותרו בחיים, בהתאמה.

אירועים חריגים בדרגה 3 או 4 תועדו ב-62% מהחולים בקבוצת הטיפול ב- Durvalumab עם פלטינום ו-Etoposide, ועל 62% באלו שלא קיבלו תוספת Durvalumab. שיעורי אירועים חריגים שהובילו למות החולים עמדו על 5% ו-6%, בהתאמה.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול קו-ראשון הכולל תוספת Durvalumab למשלב פלטינום ו-Etoposide הוביל לשיפור משמעותי בהישרדות הכוללת של חולים עם SCLC בשלב מתקדם. בטיחות הטיפול תאמה לפרופיל הבטיחות הידוע של התרופות.

The Lancet 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים