משפחה

תוצאות טיפול ב-Azithromycin במהלך התלקחות COPD הדורשת אשפוז של החולים (AJRCCM)

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי שלושה חודשי טיפול ב- Azithromycin (אזניל) בחולים אשר אושפזו בשל התלקחות COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) על-רקע מחלה זיהומית עשויה להפחית משמעותית את שיעורי כישלון טיפול בתקופה בסיכון הגבוה ביותר. עוד עולה מהנתונים כי נראה כי נדרש טיפול ממושך במטרה לשמור על התועלת הקלינית.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את אם טיפול בן שלושה חודשים ב- Azithromycin במינון נמוך עשוי להפחית את שיעורי כישלון טיפול כאשר ניתן בעת האשפוז לבית החולים בשילוב עם טיפול סטנדרטי.

המחקר האקראי, רב-מרכזי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, כלל חולים אשר אושפזו בשל התלקחות COPD, עם היסטוריית עישון של לפחות 10 שנות חפיסה ולפחות התלקחות אחת בשנה האחרונה. המשתתפים חולקו באקראי בתוך 48 שעות מהאשפוז לקבוצת טיפול ב- Azithromycin או פלסבו. תרופת המחקר (500 מ”ג/יום במשך שלושה ימים) ניתנה בשילוב עם טיפול סטנדרטי בסטרואידים ואנטיביוטיקה, עם המשך טיפול במינון של 250 מ”ג, פעמיים ביום, למשך שלושה חודשים. החולים היו במעקב לאורך שישה חודשים לאחר מכן.

במסגרת המחקר חולקו באקראי 301 חולים לטיפול ב- Azithromycin (147 חולים) או פלסבו (154 חולים). שיעורי כישלון טיפול בתוך שלושה חודשים עמדו על 49% בקבוצת ההתערבות ועל 60% בקבוצת הפלסבו (יחס סיכון של 0.73, p=0.0526). שיעורי הגברת טיפול באשפוז עמדו על 47% לעומת 60% (p=0.0272), שיעורי הגברת טיפול עמדו על 13% לעומת 28% (p=0.0024) ושיעורי התמותה בתוך שלושה חודשים עמדו על 2% לעומת 4% (p=0.5075) בקבוצת הטיפול ב- Azithromycin ובקבוצת הפלסבו, בהתאמה. התועלת הקלינית אבדה שישה חודשים לאחר הפסקת הטיפול.

החוקרים מסכמים וכותבים כי שלושה חודשי טיפול ב- Azithromycin בחולים אשר אושפזו בשל התלקחות COPD על-רקע זיהומי עשויים להפחית משמעותית את שיעורי כישלון הטיפול בתקופה בסיכון הגבוה ביותר. נראה כי נדרש טיפול ממושך במטרה לשמר את התועלת הקלינית.

AJRCCM, Oct 01, 2019

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים