משפחה

שימוש בגלולות למניעת היריון מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון ותסמינים פסיכיאטריים במתבגרות (JAMA Psychiatry)

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת JAMA Psychiatry עולה כי שימוש בגלולות למניעת היריון מלווה בסיכון מוגבר לתסמיני דיכאון ותסמינים פסיכיאטריים אחרים בנשים צעירות.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שימוש בגלולות למניעת היריון ובין תסמיני דיכאון ולקבוע אם הקשר מושפע מגיל ואילו תסמינים נקשרו עם הטיפול התרופתי. לצורך כך, הם אספו נתונים מהגל השלישי עד השישי של סקר TRAILS (Tracking Adolescents’ Individual Lives Survey), אשר נערך בין ספטמבר 2005 ועד סוף דצמבר, 2016, והתמקד בנשים בגילאי 16-25 שנים אשר השלימו 1-4 הערכות של טיפול בגלולות למניעת היריון.

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,010 בנות (גיל ממוצע של 16.3 שנים בעת הערכה ראשונה של שימוש בגלולות וגיל ממוצע של 25.6 שנים בעת ההערכה האחרונה).

למרות שכאשר נבחנו הנתונים אודות כל המטופלות בגלולות יחדיו (גיל ממוצע של 16.3-25.6 שנים) לא הודגמו מדדי תסמיני דיכאון גבוהים יותר, בהשוואה לאלו שלא נטלו גלולות, בקרב מתבגרות (גיל ממוצע של 16.5 שנים) דווח על מדדי תסמיני דיכאון גבוהים יותר, בהשוואה לאלו שלא נטלו גלולות (גיל ממוצע של 16.1 שנים, מדד ממוצע של 0.40, בהשוואה ל-0.30), הבדל אשר נותר לאחר תקנון לגיל, מצב סוציו-אקונומי ומוצא אתני.

מתבגרות שטופלו בגלולות דיווחו במיוחד על שכיחות גבוהה יותר של בכי (יחס סיכויים של 1.89, p<0.001), ישנוניות-יתר (יחס סיכויים של 1.68, p=0.006) ושכיחות גבוהה יותר של הפרעות אכילה (יחס סיכויים של 1.54, p=0.009), בהשוואה לאלו שלא השתמשו בגלולות.

החוקרים כותבים כי למרות שממצאי המחקר מעידים כי לא היה קשר בין שימוש בגלולות למניעת היריון ובין תסמיני דיכאון כאשר נבחנו כל קבוצות הגיל יחדיו, בבנות בגיל 16 שנים דווח על מדדי תסמיני דיכאון גבוהים יותר כאשר הן נטלו גלולות. ישנה חשיבות לניטור תסמיני דיכאון בקרב מתבגרות הנוטלות גלולות למניעת היריון, שכן טיפול זה עשוי להשפיע על איכות החיים שלהן.

JAMA Psychiatry. Published online October 2, 2019

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים