משפחה

תגובות אלרגיות ואנאפילקסיס לאחר מנה ראשונה של חיסון כנגד קורונה של חברת פייזר: עדכון מה-JAMA (שאלת CME).

במהלך חודש דצמבר 2020, פרסם מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) אישור לשימוש דחוף בחיסון כנגד נגיף הקורונה שפותח ע”י חברת פייזר, הניתן בשתי מנות במרווח של 21 ימים. זמן קצר לאחר מכן, פורסמו המלצות ביניים לשימוש בחיסון הנ”ל.

לאחר התחלת השימוש בחיסון שפותח ע”י חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה החלו להופיע דיווחים אודות אנאפילקסיס לאחר המנה הראשונה של החיסון. אנאפילקסיס הינה תגובה אלרגית מסכנת-חיים המופיעה במקרים נדירים לאחר חיסון ומופיעה לרוב בתוך דקות-עד-שעות מקבלת החיסון.

התראות ודיווחים אודות חשד לתגובות אלרגיות חמורות ואנאפילקסיס לאחר החיסון תועדו במערכת דיווח על אירועים חריגים בעקבות חיסונים VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System ), מערכת המעקב הארצית לזיהוי אירועים חריגים לאחר חיסונים בארצות הברית. רופאים במרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית בחנו את הדיווחים הללו והתבססו על קריטריוני Brighton Collaboration Case Definition Criteria לסיווג מקרים כמקרים המתאימים לאנאפילקסיס ותופעות לוואי שאינן אנאפילקסיס. אירועים חריגים לא-אלרגיים, בעיקר אירועים על-רקע חרדה או תגובה וזו-וגאלית, לא נכללו בניתוח הנתונים. תגובות אלרגיות אנאפילקטיות ותגובות שאינן-אנאפילקטיות עם הופעת תסמינים לאחר יום קבלת החיסון גם כן הוצאו מניתוח הנתונים לאור הקושי בקביעה כי מדובר בהופעה מאוחרת של תגובה אלרגית לאחר חיסון. מאחר שהחיסון כנגד נגיף הקורונה של חברת מודרנה זמין לשימוש רק מ-21 בדצמבר, 2020, המאמר הנוכחי מתמקד בחיסון של חברת פייזר.

בתקופה שבין 14 ו-23 בדצמבר, לאחר מתן קרוב ל-1.9 מיליון מנות חיסון ראשון של חברת פייזר, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית זיהה 21 דיווחי מקרים במערכת VAERS אשר ענו על הקריטריונים להגדרת אנאפילקסיס, שיעור מקביל ל-11.1 מקרים למיליון מנות חיסון. ארבעה חולים (19%) אושפזו בבית חולים, כולל שלושה חולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ. עוד עולה מהנתונים כי מבין 21 המקרים הללו, 17 חולים (81%) טופלו במחלקה לרפואה דחופה; ו- 20 חולים (95%) שוחררו לביתם או החלימו בעת הדיווח למערכת VAERS . לא תועדו מקרי תמותה על-רקע אנאפילקסיס.

חציון מרווח הזמן מקבלת החיסון ועד להופעת התסמינים עמד על 13 דקות (טווח,  שבין2-150 דקות); 15 חולים (71%) פיתחו את התגובה בתוף 15 דקות; 18 חולים (86%) פיתחו אנאפילקסיס בתוך 30 דקות מקבלת מנת החיסון. התסמינים והסימנים הנפוצים ביותר כללו אורטיקריה, אנגיואדמה, פריחה ותחושה כי חנק בגרון.

מהנתונים עולה כי ב-17 מבין 21 החולים (81%) עם אנאפילקסיס היה ידוע על היסטוריה קודמת של אלרגיות או תגובות אלרגיות, כולל אלרגיה לתרופות או מוצרים רפואיים, מוצרי מזון ועקיצות חרקים; 7 חולים (33%) חוו התקף אנאפילקטי בעברם, כולל חולה אחד לאחר קבלת חיסון כנגד כלבת ואחר לאחר קבלת חיסון כנגד שפעת H1N1 .

במהלך אותה תקופת זמן, למערכת VAERS דווח על 83 מקרים של תגובות אלרגיות שאינן אנאפילקטיות לאחר קבלת החיסון של חברת פייזר כנגד נגיף הקורונה. התסמינים הנפוצים במקרים אלה כללו גרד, פריחה, תחושת גירוי בגרון ותסמינים נשימתיים קלים.

בקרב מטופלים בסיכון גבוה, שיעורי התמותה עקב נגיף הקורונה גבוהים משמעותית ואפשרויות הטיפול מוגבלות. מתן נרחב של חיסונים כנגד נגיף הקורונה מהווה כלי חשוב במאבק כנגד המגיפה.

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן פרסם הנחיות אודות חיסוני רנ”א שליח כנגד נגיף הקורונה והטיפול באנאפילקסיס. באופן ספציפי, אתרי החיסון צריכים להקפיד על הצעדים הבאים:

(1)   הבטחה כי הציוד הנדרש לטיפול באנאפילקסיס זמין לשימוש, ובפרט יש לדאוג לכמות מספקת של אפינפרין במזרקים מוכנים לשימוש או מזרקים אוטומטיים.

(2)   יש להשלים בדיקות סקר של מועמדים לחיסון במטרה לזהות מטופלים עם התוויות-נגד או אלו שבהם נדרשת זהירות-יתר.

(3)   יש להקפיד על תקופות מעקב מוגדרות לאחר מתן החיסון, כאשר ההמלצה היא להישאר למעקב במשך 15 דקות או 30 דקות, בהתאם להיסטוריה של תגובות אלרגיות של כל מטופל.

(4)   יש להבטיח כי רופאים ואנשי צוות רפואי אחרים יכירו את הסימנים והתסמינים המוקדמים של אנאפילקסיס.

(5)   יש להתחיל טיפול מיידי בחשד לאנאפילקסיס עם זריקת אפינפרין לתוך השריר (בשל האופי מסכן החיים של אנאפילקסיס, אין התוויות-נגד למתן אפינפרין).

חולים שפיתחו אנאפילקסיס יועברו למרכזים שבהם ניתן לספק טיפול רפואי הולם. כל החולים צריכים לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי במידה שמפתחים סימנים או תסמינים של תגובה אלרגית בתום תקופת ההמתנה לאחר קבלת החיסון ולאחר שעזבו את מקום קבלת החיסון.

לרופאים תפקיד חשוב במעקב אחר בטיחות החיסון ע”י הקפדה על ערנות לזיהוי ודיווח על אירועים חריגים למערכת VAERS .


JAMA February 23, 2021 Volume 325, Number 8

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים