מחקרים חדשים בנושא הפרעות שינה בקרב חולי סרטן (Oncology Nursing Society)

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

שני מחקרים שהוצגו בפגישה השנתית של Oncology Nursing Society דנו בבעיה נפוצה בקרב מטופלים לאחר טיפול בסרטן הפרעות שינה.

במחקר הראשון, חוקרים מצאו כי כמעט שני שליש מחולי סרטן ה-GI שטופלו בכימותרפיה סבלו משכיחות גבוהה של הפרעות שינה. כמו כן, התברר כי נמצאה שכיחות מוגברת של הפרעות שינה בקרב מטופלים צעירים, רווקים, נשים, מובטלים, בעלי מחלות רקע ופחות פעילים גופנית. בנוסף, נמצא כי הופעת כאבי גב וחרדה בקורלציה עם מידת ההפרעה לאיכות השינה.

יופן לין מאוניברסיטת דיוק, מובילת המחקר, טוענת כי בעזרת נתונים אלו קלינאים יוכלו לזהות מטופלים בקבוצת סיכון גבוהה לפתח הפרעות שינה ולקדם אצלם מראש היגיינת שינה נכונה והפנייתם למומחים מתאימים.

במחקר השני, שהובל על ידי ד”ר גי סו יאנג מאוניברסיטת קונטיקט, הוצג כי מטופלות עם סרטן שד סובלות מאיכות שינה ירודה במהלך הטיפולים הכימותרפיים, אך היא משתפרת לאורך הזמן.

במחקר אורך זה, הוערכו כ-74 מטופלות בשלב מוקדם של סרטן השד ב-5 נקודות זמן: לפני תחילת הטיפול הכימותרפי, באמצע הטיפול, שישה חודשים, שנה ושנתיים מסיום הטיפול. המטופלות דיווחו על הפרעות משמעותיות בתחילת השינה, התעוררות במהלך השינה, קימה מוקדמת ואיכות שינה ירודה במהלך הטיפול הכימותרפי.

במחקר הראו גורמים היכולים לשמש כמנבאים לפיתוח הפרעת שינה: חרדה וכאב בעת הבדיקה לפני תחילת הטיפול הכימותרפי, עייפות בבדיקה חצי שנה ושנה לאחר סיום הטיפול וסטרס בבדיקה חצי שנה ושנתיים לאחר סיום הטיפול. לדבריה של יאנג, רמת הפרעת השינה נמצאת בקורלציה לחומרתם של סימפטומים אלו, כך שראוי לשקול טיפול בהם כדרך להקלה בהפרעת השינה.

לכתבה ב-Medpage Today

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים