משפחה

חיסון כנגד קורונה אינו מעלה את הסיכון להתלקחות בחולי לופוס (Lancet Rheumatology)

החיסון כנגד נגיף הקורונה נסבל היטב בחולים עם לופוס וכרוך בסיכון נמוך להתלקחות המחלה הריאומטית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Lancet Rheumatology.

במסגרת מחקר VACOLUP (Tolerance and Consequences of Vaccination Against COVID-19 in Lupus Patients) ביקשו החוקרים לבחון את הסבילות של חיסון כנגד נגיף הקורונה בחולי לופוס. לצורך כך, הן בחנו את התשובות של 696 חולים עם אבחנה של לופוס לשאלון בן 43 שאלות. מדגם המחקר כלל ברובו נשים (96%), בגיל חציוני של 42 שנים.

כל המשתתפים במחקר קיבלו לפחות מנה אחת של חיסון כנגד נגיף הקורונה, 49% קיבלו שתי מנות חיסון. החיסונים הנפוצים בשימוש היו של חברת פייזר (57%), סינובאק (22%), אסטרה-זנקה (10%) ומודרנה (8%).

החוקרים מדווחים כי רק 21 משתתפים (3%) דיווחו על התלקחות של לופוס לאחר חציון של 3 ימים מקבלת החיסון כנגד נגיף הקורונה, כאשר הרוב סבלו מתסמינים במערכת שריר-שלד (90%) ועייפות (86%). מבין 21 החולים הללו, 15 דיווחו על שינוי בהמשך בטיפול בלופוס ו-4 אושפזו לביתה החולים. התלקחות קודמת שתועדה בשנה שטרם החיסון לוותה בסיכון מוגבר להתלקחות לאחר החיסון (סיכון יחסי של 5.52, p<0.0001).

תופעות לוואי, כולל נפיחות, כאבי גרון, חום, צמרמורות, כאבי מפרקים ושרירים, בחילות וכאבי ראש, דווחו ב-45% מהמשתתפים (316 חולים) לאחר המנה הראשונה של החיסון וב-53%  מבין 343 המשתתפים שקיבלו מנת חיסון שנייה. לא תועדו הבדלים בסיכוי לתופעות לוואי בין חיסונים הפועלים במנגנונים שונים. בחולים שדיווחו על תופעות לוואי לאחר המנה הראשונה תועד סיכוי גבוה לדיווח על תופעות לוואי לאחר המנה השניה של החיסון.

במרבית המקרים (2,232 מבין 2,683 מקרים), תופעות הלוואי היו בדרגה קלה או בינונית ולא השפיעה על היכולת של החולה לבצע משימות יומיומיות.

החוקרים כותבים כי הממצאים לא מעידים על קשר משמעותי בין תופעות הלוואי ובין התלקחות לופוס או טיפול תרופתי ללופוס או ביטויים קודמים של המחלה.

על-פי המלצות ה-American College of Rheumatology, החיסון מומלץ לכלל החולים עם מחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד, ללא תלות בפעילות המחלה וחומרתה.

Lancet Rheumatology 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים