משפחה

השמנה מלווה בסיכון מוגבר לשינויים ניווניים בעמוד-שדרה מותני וכאבי גב תחתון (Arthritis Care Res)

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Arthritis Care & Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי השמנה הינה מנבא משמעותי של היארעות והחמרת שינויים ניווניים בעמוד-שדרה מותני וכאב גב תחתון.

החוקרים בחנו צילומי עמוד-שדרה מותני מפרויקט Johnston County Osteoarthritis Project להערכת נוכחות אוסטיאופיטים, היצרות חלל דיסק, ספונדילוליסתזיס ונוכחות אוסטיאוארתריטיס של מפרקי פאצטים. הם גם אספו נתונים אודות דיווחים עצמיים על כאבי גב תחתון, מחלות רקע וחבלת גב.

מהנתונים עולה כי 59% מהחולים פיתחו אוסטיאופיטים בכל רמה לאורך עמוד שדרה מותני. החוקרים מצאו שיעורי היארעות דומים של היצרות חלל דיסק ואוסטיאוארתריטיס של עמוד השדרה ב-38.1% ו-31.4%, בהתאמה, כמו גם שיעורי היארעות אוסטיאוארתריטיס של מפרקי הפאצטים של 10.2% ושיעורי היארעות ספונדילוליסתזיס של 9.1%. מהנתונים עולה כי ב-34% מהמשתתפים תועדה החמרה באוסטיאופיטים, ב-24% הייתה החמרת היצרות חלל דיסק וב-8% החמרת ספונדילוליסתזיס.

מהנתונים עולה כי השמנה הינה גורם סיכון להיארעות היצרות חלל דיסק, אוסטיאוארתריטיס של מפרקי פאצטים, אוסטיאוארתריטיס של עמוד השדרה, ספונדילוליסתזיס וכאב גב תחתון, כמו גם גורם סיכון להחמרת היצרות חלל דיסק וכאב גב תחתון. למרות שאוסטיאוארתריטיס של הברך היה גורם סיכון להיארעות אוסטיאוארתריטיס של מפרקי פאצטים, החוקרים מצאו כי אוסטיאוארתריטיס של הירך והיד אינם גורמי סיכון לשינויים הדמייתיים בעמוד השדרה המותני.

מהנתונים עולה כי אוסטיאופיטים ואוסטיאוארתריטיס של עמוד השדרה הינם גורמים המנבאים היארעות כאב גב תחתון, בעוד שנוכחות אוסטיאופיטים בחוליות וכאב גב בדרגה קלה-עד-בינונית ניבאו החמרת כאב גב תחתון. התוצאות מעידות על עליה של 39% בסיכון להחמרת כאב גב תחתון בנוכחות אוסטיאוארתריטיס של הירך.

לממצאים אלו עשויות להיות השלכות חשובות לטיפול הרפואי, בעיקר כאשר מבצעים בדיקות הדמייתית להבנה טובה יותר של הקשר בין שינויים ניווניים בעמוד השדרה המותני ובין כאב גב תחתון.

Arthritis Care Res 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים