משפחה

היקף השימוש במריחואנה בקרב מטופלים ששרדו ממאירות נמוך בהשוואה להיקף השימוש באוכלוסיה הכללית (Cancer)

חולים עם היסטוריה של מחלה ממארת השתמשו במריחואנה בשכיחות נמוכה יותר, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, כך עולה מתוצאות מחק חדש מארצות הברית, שפורסמו בכתב העת Cancer.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות השימוש בקנאביס בקרב מטופלים עם היסטוריה של מחלה ממארת. הם ביקשו לבחון את היקף השימוש בקנאביס בשנה החולפת בקרב אלו עם וללא היסטוריה של ממאירות ולזהות גורמים המנבאים את השימוש בסם בשתי הקבוצות.

החוקרים התבססו על נתונים ממחקר Population Assessment of Tobacco and Health Study, סקר ארצי שנערך בארצות הברית בין השנים 2013-2018. הם בחנו גורמים המנבאים שימוש בקנאביס בשנה החולפת, כולל מצב בריאות גופני, מצב נפשי, כאב ומשתנים דמוגרפיים בקרב אלו עם היסטוריה של ממאירות בגל הראשון של הסקר (1,022 משתתפים) ואלו שמעולם לא אובחנו כחולי סרטן (19,702 משתתפים).

מהנתונים מהסקר האחרון שנכלל במחקר עלה כי 8% מאלו ששרדו ממאירות דיווחו על שימוש בקנאביס בשנה החולפת, זאת בהשוואה ל-15% מאלו ללא היסטוריה של ממאירות. לאורך 4 נקודות הזמן, 3.8% מאלו ששרדו ממאירות השתמשו בקנאביס, בהשוואה ל-6.5% מאלו ללא היסטוריה של מחלה ממארת.

בשתי הקבוצות, גיל מתקדם וביטוח רפואי נקשרו עם שכיחות נמוכה יותר של שימוש בקנאביס, בעוד שכאב בדרגת חומרה גבוהה יותר לווה בסיכוי גבוה יותר לשימוש בקנאביס.

בקרב אלו ללא היסטוריה של מחלה ממארת, בנשים ובאלו במצב בריאות נפשית טובה יותר תועד סיכוי נמוך יותר לשימוש בקנאביס.

החוקרים מסכמים וכותבים כי למרות ששיעורי השימוש בקנאביס נמוכים יותר בקרב אלו ששרדו מחלה ממארת, הסיבות לשימוש אינן שונות מאוד מאלו שתוארו בקרב אלו ללא היסטוריה של ממאירות. הם קוראים להמשיך לעקוב אחר היקף השימוש בקנאביס, הסיבות לשימוש בסם והנזקים או התועלת של מריחואנה.

Cancer 2021

לידיעה ב-Healio

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים