משפחה

טיפול בפלאורוקווינולונים מלווה בסיכון מוגבר למוות פתאומי בחולי המודיאליזה (JAMA Cardiology)

טיפול פומי בתכשירים ממשפחת פלאורוקווינולונים כנגד זיהומים נשימתיים מלווה בסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי בחולים תחת המודיאליזה, בפרט אלו תחת תרופות אחרות להארכת מקטע QT, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology.

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הבטיחות הלבבית של פלאורוקווינולונים נשימתיים בקרב חולים עם כשל כלייתי תחת טיפולי המודיאליזה. הם השלימו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי וערכו השוואה בין פלאורוקווינולונים נשימתיים (Levofloxacin או Moxifloxacin) לעומת טיפול מבוסס Amoxicillin (מוקסיפן או אוגמנטין).

התוצא העיקרי היה שיעורי תמותה לבבית פתאומית בתוך 5 ימים מהתחלת טיפול אנטיביוטי אמבולטורי.

המחקר כלל 264,968 חולי המודיאליזה (51% גברים, גיל ממוצע של 61 שנים) ו-626,322 אירועי טיפול אנטיביוטי: 251,726 אירועי טיפול בתכשירים ממשפחת פלאורוקווינולונים נשימתיים (40.2%) ו-374,596 אירועי טיפול מבוסס Amoxicillin (59.8%).

מהנתונים עולה כי טיפול בפלאורוקווינולונים נשימתיים לעומת טיפול אנטיביוטי המבוסס על Amoxicillin לוותה בעליה של 95% בסיכון למוות לבבי פתאומי בתוך חמישה ימים, עם עליה של 44.0 מקרים ל-100,000 אירועי טיפול.

ממצאי המחקר מעידים כי בהשוואה לטיפול במוקסיפן או אוגמנטין, טיפול בפלאורוקווינולונים נשימתיים לווה בעליה בסיכון לתמותה לבבית פתאומית בטוח הקצר בקרב חולים עם כשל כלייתי תחת טיפולי המודיאליזה.

JAMA Cardiology 2021

לידיעה במדסקייפ

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים