משפחה

הקפדה על עטיית מסכות מפחיתה ביותר ממחצית את שיעור המקרים החדשים של COVID-19 (מתוך BMJ)

קורונה

הקפדה על עטיית מסכות להפחתת התפשטות נגיף הקורונה מלווה בירידה בהיקף של 53% במספר המקרים החדשים של COVID-19, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Medical Journal. עוד עולה מהנתונים כי ריחוק חברתי והקפדה על שטיפת ידיים מהווים אמצעים יעילים להפחתת מספר המקרים החדשים, אך עטיית מסכות הינה הכלי היעיל ביותר כנגד הזיהום.

החוקרים השלימו סקירה של העדויות אודות יעילות אמצעים שונים להפחתת היארעות COVID-19, הדבקה בנגיף הקורונה ותמותה עקב הזיהום הנגיפי. הסקירה השיטתית כללה חיפוש במאגרי Medline, Embase, CINAHL, Joanna Briggs, Biosis, Global Health ומאגר הנתונים של ארגון הבריאות העולמי אודות COVID-19.

החוקרים התמקדו במחקרים תצפיתיים והתערבותיים להערכת היעילות של אמצעים ברמת בריאות הציבור להפחתת היארעות COVID-19, הדבקה בנגיף הקורונה ותמותה עקב COVID-19.

הסקירה כללה 72 מחקרים, מהם 35 בחנו אמצעים פרטניים ברמת בריאות הציבור ו-37 בחנו משלב גישות שונות יחדיו. שמונה מבין 37 המחקרים נכללו במטה-אנליזה, אשר הצביעה על ירידה של 53% בהיארעות COVID-19 עם הקפדה על עטיית מסכות (סיכון יחסי של 0.47, רווח בר-סמך 95% של 0.29-0.75). עוד תועדה ירידה של 53% בסיכון עם הקפדה על רחצת ידיים (סיכון יחסי של 0.47, רווח בר-סמך 95% של 0.19-1.12) וירידה של 25% עם הקפדה על ריחוק חברתי (סיכון יחסי של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.59-0.95).

לאור הטרוגניות של המחקרים, לא ניתן היה להשלים מטה-אנליזה להערכת ההשפעות של סגר או בידוד, סגר אוניברסאלי וסגירת גבולות, בתי ספר ומקומות עבודה.

ממצאי הסקירה מעידים כי מספר אמצעי מיגון אישי ואמצעים חברתיים, כולל רחצת ידיים, עטיית מסכות וריחוק חברתי, מלווים בירידה בשעורי היארעות COVID-19. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את התועלת של אמצעים ברמת בריאות הציבור על-רקע זמינות חיסונים כנגד נגיף הקורונה.

BMJ 2021

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים